Facebook Google+ Twitter

Internet to taki Hyde Park, ale uczesany

– W naszym społeczeństwie drzemie duży potencjał. A internet jest miejscem zrzeszającym ludzi mających coś do powiedzenia. Potrzebny jest cel – mówi Marek Borowski, kandydat na prezydenta Warszawy. Rozmowa o społeczeństwie obywatelskim

fot. Agata Ślusarczyk- Jaką kondycję ma polskie społeczeństwo obywatelskie?

- To złożony problem. Z jednej strony obserwujemy niechęć do polityków, co przejawia się niską frekwencją wyborczą. Zamykamy się we własnym kółku i nie chcemy działać. Doskonałym przykładem są wybory do Komitetów Osiedlowych, w których frekwencja nie przekracza jednego procenta. Widać, że to co dzieje się wokół nikogo nie interesuje. Z drugiej strony są akcje takie, jak Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy, które podbijają serca Polaków. W naszym społeczeństwie jest potencjał do wspólnego działania, ale brakuje poczucia sensu. Jurkowi Owsiakowi udało się zdobyć zaufanie. Jego działania mają sens.
Także w przypadku wszelkiego rodzaju manifestacji, okazuje się, że ludzie bardzo szybko potrafią się zjednoczyć wokół wspólnego działania. Powstają strony internetowe i fora. Ale gdy obywatele osiągną zamierzony cel "społeczność" rozpada się.

- Czy gazety internetowe i tego typu inicjatywy tworzone przez obywateli mogą być takim celem. Czy to pomoże tworzyć społeczeństwo obywatelskie?

- Internet to wielki magazyn bitów. Zrzesza ludzi, którzy mają coś do powiedzenia. Chcą działać. To trochę taki Hyde Park, ale uczesany. Media obywatelskie dają możliwość budowy społeczeństwa obywatelskiego. Popieram wszelkie działania, które powodują, że obywatele wychodzą z kokona w jakim żyją – dom, praca, rodzina. Bo to na zewnątrz buduje się społeczeństwo obywatelskie. Im więcej jest takich działań, tym społeczeństwo jest bardziej odporne na kryzysy i zagrożenia.

fot. Agata ŚlusarczykWłaśnie dlatego w imieniu naszych ponad 1400 zarejestrowanych użytkowników postanowiliśmy złożyć na Pana ręce oficjalne pismo z zapytaniem: - Czy bezpłatny bezprzewodowy dostęp do internetu znajdzie się statusie wyborczym kandydata na prezydenta Warszawy.* W naszej akcji: Rozliczmy polityków z hasła "bezpłatny internet"! pytamy kandydatów na stanowiska samorządowe o to, jak zamierzają rozwiązać problem bezpłatnego, bezprzewodowego dostępu do internetu. W expose sejmowym premier Jarosław Kaczyński zapowiedział: - "Trzeba zdecydowanie obniżyć koszt połączeń telefonicznych i internetowych, bo to jest metoda bycia bliżej świata". Zaznaczył też, że "wieś potrzebuje dostępu do internetu".

Pierwszy takie pismo otrzymał Kazimierz Marcinkiewicz, który bezpłatny bezprzewodowy dostęp do internetu uczynił jednym z elementów swojej kampanii wyborczej. Wiadomości24.pl pytają, jak postulat ten będzie realizowany. Były premier, a obecnie p.o.. prezydenta Warszawy, zadeklarował, że ogłosi jak zamierza rozwiązać ten problem w stolicy. Czekamy na oficjalną odpowiedź. Sprawdzimy, co w tej sprawie ma do powiedzenia kolejny kandydat do fotela prezydena – Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Co Ty możesz zrobić?

Zapytaj czy prezydent lub burmistrz Twojego miasta stara się o bezpłatny internet dla mieszkańców. Jeśli możesz idź na konferencję prasową, zapytaj co zrobił do tej pory? Możesz też wysłać do magistratu lub do wójta gminy, czy miasta list albo maila z pytaniem. My opublikujemy odpowiedzi. Przyłącz się do naszej akcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ano właśnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Internet to wielki magazyn bitów. Zrzesza ludzi, którzy mają coś do powiedzenia. Chcą działać. To trochę taki Hyde Park, ale uczesany." - To nie jest magazyn, to jest sieć. Nie zrzesza ludzi, lecz komputery. I nie tylko tych, ktrzy "chcą działać". To nie Hyde Park, nie "uczesany". --- Zupełne pomieszanie pojęć z wyobrażeniami, snami i wydajemisiami.
Bezpłatny dostęp do Internetu - nic nie ma bezpłatnego; ktoś MUSI za to zapłacić. Słowo "BEZPŁATNOŚC" zrobiło i robi kolosalną karierę, wprowadzając ludzi w błąd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.