Facebook Google+ Twitter

Internet w Polsce jest nielegalny, a ty jesteś przestępcą!

Jeśli czytasz ten tekst, to jesteś przestępcą. Jeśli prowadzisz bloga – to także. Właściciele wszystkich stron internetowych oraz przeglądający je internauci łamią prawo. Tak wynika ze znowelizowanego Kodeksu karnego.

Sprawę wykrył Piotr Waglowski, prawnik specjalizujący się w zagadnieniach internetowych i twórca serwisu Vagla.pl, poświęconego związkom prawa i internetu. Okazuje się, że w znowelizowanym niedawno Kodeksie karnym znajduje się następujący zapis:

Art. 269b.
§ 1. Kto wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe przystosowane do popełnienia przestępstwa (...) a także hasła komputerowe, kody dostępu lub inne dane umożliwiające dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Te „informacje przechowywane w systemie komputerowym lub sieci teleinformatycznej” to między innymi... wszystkie strony internetowe. Ich zawartość znajduje się przecież na serwerach, czyli komputerach na stałe podłączonych do sieci. Wszelkiego rodzaju odnośniki (tzw. linki) stanowią zatem „dane umożliwiające dostęp” do innych stron internetowych. Osoby, które je udostępniają, a także z nich korzystają (czyli „pozyskują”), łamią prawo. Czy to oznacza, że przestępcami są wszyscy internauci? – Sam pan sobie odpowiedział na to pytanie. Skoro przepis ich dotyczy, to znaczy, że tak – rozwiewa nasze wątpliwości Piotr Waglowski.

W Polsce korzystanie z internetu od pięciu lat jest niezgodne z prawem / Fot. Marco Gomes / http://flickr.com/photos/marcogomes/159562039 / CC Attribution

Obława na internautów?


Sytuacja ta może prowadzić do niewyobrażalnych absurdów. Zwłaszcza że nie chodzi tu tylko o linki. Zgodnie z przytoczonym zapisem Kodeksu karnego, przestępstwem jest już samo ujawnienie jakiegokolwiek adresu www. Do więzienia można więc trafić nawet za pochwalenie się własną stroną internetową przed znajomymi, albo za umieszczenie jej adresu na reklamach czy też gadżetach typu koszulki, kubki itd. Na dobrą sprawę autorzy Wiadomości24.pl, przedstawiając się rozmówcom, nie powinni nawet wymawiać nazwy serwisu – bo przecież ktoś, kto to usłyszy, może wpisać adres w przeglądarce i uzyskać „dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym lub sieci teleinformatycznej”, czyli po prostu otworzyć stronę główną Wiadomości24.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 16:26

i + oczywiście :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 16:25

Ktoś powyżej napisał że jeszcze nie było żadnego procesu z powołaniem na ten paragraf co wcale nie oznacza że on nie obowiązuje i tylko od rządzących zależy czy będą chcieli go wykorzystać w walce z przeciwnikami czy nie.

Żyjemy w państwie które chce uregulować każdy nawet najdrobniejszy aspekt naszego życia co prowadzi do między innymi takich absurdów. Czas najwyższy zmienić system w którym kara się srogo za krzywdy wyrządzone a nie za samą techniczną możliwość ich wyrządzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.02.2009 08:30

minus za powielanie nadinterpretacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten artykuł mówi o poziomie naukowym naszych prawników. Co na to ich korporacja? Bez dopuszczenia świeżej krwi takie potworki powstawać będą ciągle. Wielki plus za wytknięcie tego absurdu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ musi być :) Polskie prawo jest jednak debilne... Ale nic nie pobije tego, że marchewka to owoc!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.02.2009 19:32

Ciekawy materiał. Ciekawe kiedyś osoba odpowiedzialna za tworzenie takich przepisów poniesie odpowiednią karę? Przypuszczam, że nigdy....ale ciągle żywie nadzieje :) Nie za bardzo uśmiecha mi się fakt, że stałam się przestępcą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja już zamawiam celę z widokiem na spacerniak! ;) a wy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A przez te 5 lat pociągnięto, na podstawie zapisu, do odpowiedzialności jakiegoś niewinnego internautę, czy to tylko pan prawnik-tropiciel się nudził i wytropił, a my mamy efektownego newsa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) nie mogę nie dać plusa za dobry tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jaka kara grozi osobom tworzącym idiotyczne przepisy? + za artykuł, choć nie jest mi miłe uświadomienie sobie, że jestem...przestępcą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.