Facebook Google+ Twitter

Internet w Polsce kończy dziś 20 lat

20 grudnia 1991r. Polska oficjalnie została podłączona do Internetu. Trudno dziś wyobrazić sobie bez niego życie. Historia jego rozwoju z punktu widzenia dzisiejszych osiągnięć technicznych jest niezwykle ciekawa - przypomnijmy sobie więc początki sieci internetowej w Polsce.

 / Fot. User:Coolcaesar at en.wikipedia, GNU1,2Pierwsze połączenie internetowe nawiązano co prawda 17 sierpnia 1991, ale był to jednak tylko jeden "e-mail" wysłany przez Rafała Pietraka z Uniwersytetu Warszawskiego do Jana Sorensena z uniwersytetu w Kopenhadze.
Nie był to właściwie typowy e-mail, a raczej plik danych, ale wtedy zaczęła się historia polskiego Internetu.

Kolejne udane próby doprowadziły do tego, że 20 grudnia do sieci podłączone zostały placówki naukowe Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Fizyki Jądrowej i Obserwatorium Astronomiczne oraz pojedyncze komputery w Krakowie, Toruniu i Katowicach. Tego dnia również Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia w łączności z Polską. I tak zaczęła się era internetu polskiego na wielką skalę.

Rok wcześniej, w 1990r., powstała domena .pl, jednak dopiero w 1993 roku stworzona została pierwsza strona internetowa o nazwie "Polska Strona Domowa". W tamtym czasie mało kto wiedział co to jest Internet i do czego służy, był niemal wyłącznie siecią akademicką. Z czasem jednak stawał się coraz popularniejszy. Co roku prędkość wzrastała ok. 1,5 raza. Rozwijały się jego nowe funkcje i usługi konsumenckie.

Pierwszy polski portal internetowy to "Wirtualna Polska", założony w 1995 r. W 1996 r. pierwsze darmowe konta e-mail udostępniła firma Polbox. Z czasem powstawały także czaty internetowe, przez co zaczęto zwracać uwagę na anonimowość w Internecie i jej groźne następstwa. Również w 1996 r. powstała pierwsza popularna usługa, dzięki której każdy Polak mógł podłączyć się do Internetu. Połączenie można było uzyskać w prosty sposób - dzwoniąc pod numer 0 202122. W 1999r. powstała kolejna, ważna do dziś strona –allegro.pl, czyli pierwszy portal aukcyjny w kraju.

1998 - to rok powstania wyszukiwarki, ważnej nie tylko dla Polski, ale i całego cyfrowego świata - Google. Zastąpiła ona używane do tej pory katalogi stron, funkcjonujące na zasadzie spisu treści w książce. Szukanie informacji było wtedy działaniem niezwykle powolnym i często mało skutecznym.

Internet zdobywał coraz więcej użytkowników. W 2001 r. pilotażowo uruchomiona została Neostrada TP - najpopularniejsza usługa umożliwiająca łączenie się z Internetem w Polsce. Polska wersja Wikipedii powstała tego samego roku, we wrześniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.