Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16966 miejsce

Internetowa "Nasza klasa" to cenna baza danych dla policji

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-01-10 08:09

Tu można łatwo zebrać informacje o osobach poszukiwanych przez prawo. Obecnie odwiedza go ok. 6 mln Polaków, którzy szukają znajomych z dawnych lat. Ale nie tylko policjanci są zadowoleni. Cieszą się też przestępcy, którzy mogą poznać swoich prześladowców albo zdobyć wiedzę o ewentualnych ofiarach.

 / Fot. www.nasza-klasa.plDlatego dowcip "ABW i CBA dziękują twórcom portalu nasza-klasa.pl" nabiera całkiem nowego wymiaru. - Dzięki naszej-klasie można praktycznie w 30 minut poznać dokładnie interesującą nas osobę - twierdzi Piotr Czerski, informatyk. - Użytkownik, który normalnie w internecie występuje jako np. "Łysy-38", na tym portalu się odkrywa. A to wystarczy, by szybko zebrać wszystkie jego wypowiedzi na wszystkich forach.

O pierwszych efektach buszowania śledczych w sieci poinformowała przed kilkoma dniami warszawska policja, która dzięki informacjom od kolegów z klasy zatrzymała sprawcę fałszywego alarmu bombowego. Wiele jednak dochodzeń utrzymywanych jest w ścisłej tajemnicy. - Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie udziela informacji o źródłach wykorzystywanych do pracy operacyjnej - ucina Magdalena Stańczyk, rzecznik prasowy ABW.

Policja także dość niechętnie wypowiada się na ten temat. Wiadomo jednak, że portal jest pod stałą obserwacją policji. Na Pomorzu monitorowaniem go w poszukiwaniu przydatnych informacji zajmuje się Wydział Analizy Kryminalnej. Potwierdza to nadkomisarz Jan Kościuk, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Jeśli dochodzi do przestępstwa, sprawdzamy wszystko w poszukiwaniu informacji, które pomogłyby ująć sprawcę. Jednym ze źródeł informacji jest internet, w tym portal nasza-%07-klasa.pl - tłumaczy nadkomisarz Kościuk.

Jeden z pomorskich policjantów, zajmujący się pracą operacyjną, dodaje: - To już rutyna. Kiedy szukam jakiegoś człowieka, zaglądam do na-%07-szej-klasy. Patrzę, czy tam figuruje, o czym ewentualnie pisze, a przede wszystkim sprawdzam listę jego znajomych. Oczywiście, nie jest to jedyne źródło informacji, ale bardzo się przydaje.

Wszystko ma jednak drugie dno - funkcjonariusze, także ci operacyjni, zamieszczają swoje dane i wizerunki w naszej-klasie, co może się dla nich źle skończyć. - Nasi słuchacze muszą mieć świadomość, że umieszczenie na tym portalu zdjęć swoich i swoich kolegów może w przyszłości stwarzać zagrożenie. Uczulamy policjantów na to i apelujemy o chwilę refleksji. Niekiedy dekonspiracja może oznaczać dla funkcjonariusza nawet zagrożenie życia. Nie wszyscy przecież pracują w drogówce lub są dzielnicowymi - wyjaśnia Piotr Kozłowski, rzecznik Szkoły Policji w Słupsku.


Teraz portal nasza-cela.pl?

Portal nasza-klasa.pl, w którym dawni znajomi ze szkolnej ławy mają okazję się spotkać, na podobieństwo amerykańskiego pierwowzoru, opracował 23-letni student z Wrocławia. Dziś w sieci pojawiają się już dowcipne "podróbki" portalu. Jednym z nich jest nasza-cela.pl?, która miała pozwolić na nawiązanie kontaktów "kumplom spod celi". Żart potraktowano poważnie - strona cieszy się sporym zainteresowaniem.

Dorota Abramowicz, Maciej Pawlikowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Gizmo
  • Gizmo
  • 28.01.2011 17:11

Z reguły jak ktoś z policji wchodzi na NK dla własnych celów (nieposzukiwawczych) to wiadomo, że poda coś, bo nie wypada wejść do "czyjegoś mieszkania" (tutaj NK) bez zdjęcia "czapki" (czytaj: cyfrowego).

Odnajdują się chłopaki z celi, chłopaki z drogówki, klubowicze i kto wie, czy może nawet zaginione osoby :D

Co do dekonspiracji panom policjantom, nie chce im się siedzieć i zawijac w sreberka, to sobie robia sledzika, co zreszta przypomina to co robia po albo podczas sluzby, bo gdy zimno niejeden se golnie.

W pewnym miescie na obwodnicy widzialem raz jak w 4rech sobie posneli z przemeczenia. Wesolo to wygladalo. Cud, ze ich kibole nie wycwanili.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Patryk Radom
  • Patryk Radom
  • 19.10.2010 23:13

Chodzi o to że jeżeli popełniasz jakieś wykroczenia, bądź przestępstwa, to policja może w jednej chwili się dowiedzieć, co zrobiłeś, kiedy, gdzie, komu i dlaczego. Jest tak ponieważ większość ''DEBILI'' zaznacza co zrobiło, żeby się pochwalić kolegom i mają z tego ''Jazdy'' Myślą że, będą fajni na tle swoich rówieśników i kolegów z podwórka.

Nie powinno się korzystać z tego rodzaju portali, ponieważ doprowadzają one, również do osób postronnych, jak też napisano wyżej w reportażu. Zresztą nie tylko portal ''NASZA-KLASA'' doprowadza Policję do przestępców i nie tylko. również taki portal jak: ''facebook'' jest zdradzieckim. Wszyscy piszą o tym co robią itd. nie długo będą się nawet chwalić, jak zaznaczy mój kolega, że: powiedzą w którym momeńcie idą się(za przeproszeniem) WYSRAĆ..
Dla mnie to bezsens i dlatego wszystkim użytkownikom tych że portali, zalecam natychmiastowe usunięcie swoich danych personalnych, jak i również prywatnych, np: numery gg, kom. czy, różne inne. ) Dziękuję i pozdrawiam Patryk Radom

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co jest takiego strasznego w tym, że wpisuję do jakej szkoły chodziłem i mieszkam aktualnie np. w Warszawie, a dodatkowo podaję numer GG lub tel. tylko dla znajomych. Wszyscy w sklepach internetowych, a wielu zakładając konto e-mail wpisują dokładny adres zamieszkania, podając nawet zawód jaki wykonują! Jeśli ktoś jest rozsądny i nie wrzuca zdjęć mieszkania, samochodu, swojej biżuterii :)) i nie pisze, że zarabia 30tys. miesięcznie, to nie uważam, żeby coś mogło "wyciec" do przestępców i ich jakoś zainteresować. To, że to jest baza danych dla policji to chyba nie jest jakiś problem, przynajmniej dla uczciwych! Osoba pracująca w policji może wg mnie być tam też wpisana i jeśli nie będzie się tym chwaliła i ew. zamieszczała swojego zdjęcia, to nikt o tym się nie dowie. Faktem jest, że dzięki tej stronie wielu "starych" znajomych się odnalazło - ja osobiście odgrzebałem znajomych z podstawówki i niedługo mamy spotkanie po latach. ZNOWU Polacy szukają sensacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

dla mnie jest oczywistym, że zamieszczanie tam, czy gdziekolwiek swoich danych o miejscu zamieszkania, nazwisku panieńskim, szkołach jakie sie kończyło, męzach, ktorych się ma lub miało jest oczywistą głupotą i skrajną naiwnością. ale widać tak lubimy się bawić. beze mnie. więc reszta mnie nie obchodzi wcale.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lektura powyższego artykułu wbudziła moje podejrzenie, iż został on "popełniony" niejako na zamówienie albo z potrzeby "mania" wierszówki. Napisano w nim prawdy tak oczywiste, że ... doprawdy nie rozumiem przesłania sensu jego publikacji. Każdy dorosły użytkownik internetu mający choć trochę wiedzy zna niebezpieczeństwa publikacji prywatnych informacji na forach publicznych. To że zagląda tam Policja nie jest żadnym odkryciem, a jedynie dobrze świadczy o tym że funkcjonariusze odnajdują się w wirtualnym świecie. Jeżeli natomiast któryś z nich zbyt mocno odkrywa swoje karty i dekonspiruje się ... to szerokiej drogi i znaczy to że nie jest profesjonalistą. Niech jego przełożeni wyciągną konsekwencje. To jak powtarzanie dorosłym ludziom, żeby rozglądali się zanim przejdą przez ulicę. A finał artykułu o "sporym zainteresowaniu" nie funkcjonującą stroną dobitnie świadczy o "głębi" artykułu. Eeeeccchh generalnie niełzy gniot, a szkoda bo miałem nadzieję na ciekawą lekturę. I tak oto zarżnięto interesujący temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jednym z nich jest nasza-cela.pl?, która miała pozwolić na nawiązanie kontaktów "kumplom spod celi". Żart potraktowano poważnie - strona cieszy się sporym zainteresowaniem."

Co to ma być za zdanie? Jak potraktowano poważnie? Przecież ta stronka która jest "nieczynna", ma tylko wyglądać - nic więcej. Nikt się tam nie zaloguje, nikt nikogo nie znajdzie. Oj.. autorzy tego materiału nie odrobili zadania domowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.