Facebook Google+ Twitter

Internetowa rewolucja w Krakowie

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-10 07:35

Oprócz szkół, darmowy internet trafi również do bibliotek, rad dzielnic, a także na krakowskie osiedla mieszkaniowe. Na początek internet popłynie do Nowej Huty idzielnic południowych miasta, gdzie dostęp do sieci jest najmniejszy.

Internetowy Kraków

Plan objęcia internetem całego miasta ma zostać zrealizowany w ciągu dwóch lat. - Będziemy dążyć do tego, aby można było, w celu montowania światłowodów, wykorzystywać każdą inwestycję drogową w Krakowie. Możliwe, że w najbliższych tygodniach skorzystamy z tego, że będzie rozkopana ul. Bora Komorowskiego i al. Powstańców Śląskich - mówi Piotr Malcharek, dyrektor magistrackiego wydziału infrastruktury i informatyki. Dodatkowo magistrat chce wrócić do starego pomysłu podwieszania światłowodów na trakcjach tramwajowych. Takie rozwiązanie, istniejące wzdłuż ul. Mogilskiej, pozwoli na doprowadzenie internetu tam, gdzie nie jest możliwe kopanie w ziemi. Darmowy dostęp do sieci będą mieć krakowianie mieszkający np. w okolicach ul. Warszawskiej, gdzie będzie budowana trakcja dla szybkiego tramwaju. Dzięki takim działaniom stolica Małopolski może stać się najbardziej "internetowym" miastem w Polsce.

Rynek z antenami

Jeszcze w tym roku rozpocznie się natomiast montaż ok. 40 anten w obrębie Starego Miasta, które umożliwią korzystanie z darmowego internetu bezprzewodowego. Kolejnych 20 anten stanie na Kazimierzu. - Każdy, kto usiądzie na ławce w Rynku lub na Plantach, będzie mógł przeglądać strony internetowe lub wysyłać i odbierać maile. Sygnał będą mogły odbierać nie tylko laptopy, ale również komórki - mówi Malcharek. Nadajniki mają być zamontowane tak, aby internetem pokryć całe Stare Miasto. - Myślę, że w okolicach Rynku z darmowego internetu będzie można korzystać już w październiku - zapewnia dyrektor Malcharek. Anteny będą montowane przede wszystkim na budynkach należących do miasta, obiektach kultury i kościołach. Nadajniki staną na dachach. Ich wysokość nie będzie jednak przekraczać dwóch metrów. Dzięki temu nie zakłócą krajobrazu i nie trzeba ich będzie dodatkowo zabezpieczać. Nie oznacza to jednak, że z tego bezprzewodowego internetu będą mogli korzystać mieszkańcy kamienic wokół Rynku. - Wewnątrz budynków sygnał będzie słaby. Może się jednak okazać, że do pewnych pomieszczeń dotrze. Wiem, że z internetu będzie można skorzystać wewnątrz wielu kawiarni i restauracji, które są w Rynku. Ich właściciele chcą bowiem przyłączyć się do naszego bezprzewodowego systemu - informuje Malcharek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

wow,teraz do krakowa na wycieczke koniecznie z laptopem
ludzie w kawiarniach zmiast ze soba rowmawiac ,beda sobie
e-maile wysylac(tak zreszta jak juz namietnie SMS -uja)
krakowscy sprzdawcy obwazankow powinni lekko zmienic ich
forme na "@",w ramch akcji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.