Facebook Google+ Twitter

Internetowe narzędzia językowe: perły, plewy i diamenty

Lubisz dzielić cię swoją wiedzą z innymi? Dodawać słowa i zwroty do słowników on-line na polskich serwerach? Uważaj, aby twój trud nie poszedł na marne. Możesz zainwestować czas i wysiłek w coś o wiele lepszego.

Światowa sieć komputerowa, zwana w naszym i wielu innych językach dla wygody w angielskim skrócie internetem posiada olbrzymie i bezcenne zasoby słownictwa w wielu językach. Można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jednymi z najłatwiejszych jest posłużenie się serwisem Google oraz Wikipedią.

Już nieraz zdarzyło mi się sprawdzać za pomocą „guglowania” prawidłowość tłumaczenia jakiegoś zwrotu na niemiecki. Pamiętając sporo (i wskutek niemal codziennego kontaktu z tym językiem wciąż więcej) słownictwa polsko-niemieckiego układam sobie potrzebny mi zwrot w pamięci, czasem (już bardzo rzadko) korzystając z papierowego słownika. Następnie wrzucam go w okienko bezcennej wyszukiwarki Page’a i Brina. W jakichś trzech czwartych przypadków potwierdza się prawidłowość zwrotu, który sam sobie ułożyłem. W pozostałych co najwyżej po kilku minutach udaje mi się znaleźć ten poprawny.

Nieco bardziej żmudna bywa procedura wyszukiwania specjalistycznych słów i zwrotów (np. z dziedziny spraw walutowych czy też energetyki) w Wikipedii. Jeśli nie wypisałem czegoś do moich prywatnych zasobów słownictwa w postaci zapisu elektronicznego, szukam tego w odpowiednich hasłach poczciwej wiki. Każdy, kto korzysta z niej po niemiecku, angielsku czy rosyjsku zauważył, że jej zasoby w tych językach (i w ogóle w językach światowych) są przeogromne. Wystarczy znać dziedzinę, z której potrzebne jest dane słownictwo bardziej niż powierzchownie, aby w najgorszym wypadku po kilku próbach znaleźć odpowiednie hasło i wyłuskać potrzebne słownictwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.