Facebook Google+ Twitter

Internetowe radio to nie tylko hobby

Wiele osób tworzy własne rozgłośnie radiowe. Prezenterami są najczęściej młodzi ludzie, którzy chcą nabrać wprawy w pracy dziennikarza. Porozmawialiśmy z Grzegorzem "Zwyczajnym" Gryko, właścicielem radia Hades.

 / Fot. ZwyczajnyCo cię skłoniło do stworzenia radia Hades?
– Wędrując po internecie, trafiłem na kilka stacji radiowych, rozmawiałem z ludźmi tam pracującymi. Któregoś dnia zacząłem się zastanawiać, dlaczego, mając własną wizję, nie poprowadzę swojej rozgłośni. Oczywiście nie miałem pojęcia, jak się do tego zabrać i uważałem, że absolutnie się nie nadaję. Jednak raz zasiane ziarno zaczęło kiełkować. Pojawiły się inne okoliczności, a mój przyjaciel zadbał o stronę techniczną i tak powstało radio Hades. Na początku graliśmy, bawiąc się, na darmowym serwerze, ustawionym na moim komputerze, który mógł obsłużyć maksymalnie 15 osób, ale ponieważ zainteresowanie wzrastało, a wraz z nim przychodziły nowe pomysły, zająłem się prowadzeniem radia na poważnie.

Czy prowadzenie rozgłośni to ciężka praca?
– Nie jest to łatwa praca. Trzeba być na bieżąco z nowinkami technicznymi, muzycznymi, czuwać nad jakością audycji, być nie tylko otwartym na pomysły, ale też umieć je wykorzystać. Czasami doba to za mało. Chciałbym, zaznaczyć, że radio Hades to nie tylko ja, ale cała masa ludzi, którzy ze mną współpracują i to dzięki nim przede wszystkim radio istnieje. To ogromna praca prezenterów i zainteresowanie słuchaczy - radio nie jest, więc tylko moim dziełem, ani moją własnością.

Ilu prezenterów pracuje w twojej rozgłośni i jaka jest średnia ich wieku?
- Radio składa się nie tylko z prezenterów, ale także z osób na stałe z nim współpracujących. Obecnie radio współtworzy ośmiu prezenterów (łącznie ze mną) plus dział redakcyjny (dwie osoby), dział techniczny (teżvdwie osoby. Dolna granica wieku prezenterów to 18 lat, natomiast górna granica jest nieistotna.

Jaki jest twój ulubiony gatunek muzyczny? Rock, hip hop, R&B, Techno, muzyka alternatywna, Folk, Poezja Śpiewana?
– Jestem otwarty na każdy rodzaj muzyki. W każdym gatunku znajdę coś dla siebie, jednak najbardziej wielbię rocka.

Jakie są główne przeszkody przy tworzeniu radia internetowego?
– Właściwie nie ma przeszkód ani ograniczeń w tworzeniu własnego radio, wystarczy dobra wola, odpowiedni sprzęt i trochę funduszy.

Ile kosztuje utrzymanie takiego radia?
– Nie można podać wzorcowego kosztorysu, ponieważ wszystko zależy, od tego, jaką mamy wizję naszego radia. Jeśli zakładamy jedynie prezentowanie muzyki koszty są niewielkie i sprowadzają się do wykupienia serwera i utworzenia prostej strony internetowej. Chcąc tworzyć profesjonalną stację, musimy ponieść znacznie większe nakłady finansowe, które sprowadzają się do: wykupienia profesjonalnego serwera z dodatkowymi funkcjami jak: autopilot, RDS; stworzenia profesjonalnej strony internetowej, zalegalizowania radia, płacenia tantiemów twórcom i wykonawcom muzyki, którą radio prezentuje (np. ZAIKS) oraz koszty własne związane z reklamą, nagrodami dla słuchaczy, biorących udział w konkursach i wszelkiego rodzaju gadżetami radiowymi.

Ilu średnio słuchaczy ma radio Hades?
- Radio Hades powstało w 2005r. i w swoim najlepszym czasie miało ponad stu słuchaczy. Obecnie radio reaktywowało się po ponad rocznej przerwie i z dniem 23 czerwca wznowiło swą działalność. Na razie jest to okres testowy, który ma na celu dogranie wszelkich szczegółów technicznych, więc trudno nam podać średnią liczbę słuchaczy.

Co poleciłbyś młodym ludziom, których chcą założyć własne rozgłośnie?
- Zanim zaczną tworzyć własne radio, młodzi ludzie powinni zadać sobie pytanie, co tak naprawdę chcą osiągnąć prowadząc swoją stację, nakreślić sobie cele i konsekwentnie je realizować. Muszą mieć świadomość, że samemu nie da się tworzyć stacji, więc otwartość na innych, pomysły, nieustanny rozwój są jak najbardziej pożądane. Dobrze, gdy potrafią obserwować inne stacje, czerpiąc z nich to, co dobre, a likwidując to, co złe. Muszą też wiedzieć, że na słuchaczy trzeba zapracować, nie należy się poddawać i zniechęcać, gdyż jedynie stały rozwój, otwartość i cierpliwość pozwoli skupić wokół stacji wiernych odbiorców. Dlatego wszystkim, którzy zaczynają stawiać pierwsze kroki w branży radiowej życzymy powodzenia!

Jakie stawiasz wymagania nowym prezenterom?
- Musi mieć głos, który przyciąga, elektryzuje, bogatą osobowość, pomysł na audycję, który w efekcie doprowadzi do stworzenia własnego, niepowtarzalnego stylu, ale przede wszystkim muszę czuć, że ta osoba kocha to co robi i sprawia jej to ogromną radość.

Jakie cechy powinien posiadać dobry prezenter radiowy?
- Ważny jest wiek: musi mieć co najmniej 18 lat, być dyspozycyjnym, mieć miły dla ucha głos i nienaganna dykcja. Powinien dobrze formułować myśli i umiejętne je przekazywanie, mieć poczucie humoru, być odpornym na stres, posiadać wiedzę muzyczną i oczywiście pokaźny zbiór utworów.

Czy wśród rozgłośni internetowych panuje duża konkurencja?
- W związku z brakiem ograniczeń w tworzeniu radio internetowego, z każdym dniem powstaje kilka stacji. Można przyjąć, że konkurencja wzrasta i jest ona czynnikiem mobilizującym.

Czy planujesz rozbudować stronę internetowa rozgłośni?
- Z dniem 30 czerwca została oddana do użytku słuchaczom strona internetowa www.radiohades.xpx.pl. Co do rozbudowy strony, każdy nowy pomysł wdrażany do radia ma odzwierciedlenie w zmianach, które są widoczne na stronie radia Hades? Ponieważ sam mieszkam na stałe w Wielkiej Brytanii, znam potrzeby Polaków przebywających za granicą i szukających tu pracy. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom radio Hades pragnie rozbudować swoją stronę, zamieszczając w niej praktyczne porady i informacje, mające pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mając na uwadze dobro słuchaczy i otwartość naszej stacji, strona ulega ciągłym przeobrażeniom tak, aby dotarła do każdego słuchacza i była czytelna dla wszystkich.

Wkrótce ukaże sie wywiad z najmłodszą prezenterką Radia Hades.
A o to link do radia Hades: http://www.radiohades.xpx.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(+) za całkiem sensowne pytania...Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bardzo interesujący wywiad. Chyba poszperam w necie i poszukam jakiś alternatywnywnych rozgłośni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.