Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2740 miejsce

Internetowe serwisy fotograficzne – tu pokażesz co potrafisz

Jeżeli jesteś fotografem – amatorem i do tej pory robiłeś zdjęcia jedynie do szuflady, być może przyszła najwyższa pora, żeby to zmienić? Pozwól innym ocenić twoje zdjęcia, dzięki czemu będą one jeszcze lepsze!

Fotografia szczyciła się zawsze sporą liczbą miłośników, a wraz z wejściem na rynek stosunkowo tanich i łatwo dostępnych aparatów cyfrowych oferujących dobrą jakość zdjęć – grono to znacznie się powiększyło. Zatrzymywanie obrazu w kadrze stało się jednym z ulubionych zajęć „po godzinach". Najlepiej obrazują to fora oraz serwisy fotograficzne, prześcigające się w liczbie użytkowników. Nie brakuje tam wielbicieli fotografii tradycyjnej (analogowej), jak i cyfrowej. Początkujący z pewnością wiele się tam nauczą. Bardziej zaawansowani, dowiedzą, jak ich fotografie są odbierane przez obiektywnego widza. Dla nie jednego będzie to pierwsze zetknięcie z różnymi technikami fotograficznymi, o których wcześniej - być może - nie słyszał.

plfoto.com / Fot. fot. Iwona Guzińska Niewątpliwie najpopularniejszym takim miejscem w internecie jest portal plfoto.com. Większość tutaj zaczyna wystawiać swoje „dzieła”, z większym lub mniejszym sukcesem. Logowanie jest dość proste, ale trzeba odczekać dzień po pierwszym zalogowaniu, by móc wysyłać zdjęcia. Wysyłamy dwa zdjęcia na tydzień, chyba że wykupimy sobie możliwość wysyłania ich większej ilości. Komentować możemy od początku, jednak możliwość przyznawania ocen uzyskujemy dopiero pozyskaniu minimum 12 ocen powyżej „dobrej”, czyli powyżej 6, 7 w 10 stopniowej skali, a dodatkowo w swoim port folio musimy mieć minimum 3 zdjęcia. Trudno tak naprawdę określić „poziom” portalu. Znajdziemy tutaj zdjęcia, które nas zachwycą, znajdziemy zdjęcia całkiem przeciętne, ale znajdziemy też zdjęcia niestety nie najlepszej jakości – takie mogą być moderowane przez administratorów. Podobnie jest z użytkownikami. Nie brakuje tych, którzy rzeczywiście mają pojęcie o fotografii i chętnie wyciągną do nas pomocną dłoń, tłumacząc co jest źle. Jednak, jak wszędzie, również i tu trafiają się osoby o niezbyt wysokiej kulturze osobistej, które nie będą nas oszczędzały nieuzasadnionym komentarzem, czy oceną, pozostając w przekonaniu, że „pozjadały wszystkie rozumy”.

obiektywni.pl / Fot. fot. Iwona Guzińska obiektywni.pl, to kolejne miejsce, gdzie wystawimy nasze fotografie. Serwis reklamuje się hasłem „o fotografii rzeczowo i z kulturą”. Mogę przyznać z czystym sumieniem, że tak jest. Większość użytkowników stara się przestrzegać zasad kultury i chętniej niż na plfoto.com obdarza nas „konstruktywną krytyką”, na którą zwraca się tu szczególną uwagę - jest ona min. punktowana. Punkty, które zdobywamy za nasze krytyki bądź fotografie są bardzo przydatne, bo to od nich zależy tu nasz fotograficzny „prestiż”. Tu pierwsze zdjęcie wstawiamy również po upływie 24 godzin od rejestracji. Podobne jest też to, że komentujemy zdjęcia od początku, jednak oceniać możemy dopiero po uzyskaniu 200 punktów. Dodatkowy warunek to posiadanie jednego zdjęcia w port folio. Wolno nam publikować do 3 zdjęć na tydzień. Atutem tego serwisu jest forum oraz zbiór artykułów o fotografii. Znajdziemy w nich niejedną wskazówkę techniczną, co pozwoli nam urozmaicić, polepszyć warsztat. Tutaj również od czasu do czasu będziemy mieli okazję wziąć udział w konkursie fotograficznym i zmierzyć się z innymi użytkownikami. Minusem dla mnie było po przeniesieniu się z plfoto.com do „obiektywnych” przyzwyczajenie się do nowej, zielonkawej szaty graficznej oraz zupełnie innej prezentacji zdjęć. Oczywiście dla niektórych może być to nawet wygodniejsze.

onephoto.pl / Fot. fot. Iwona Guzińska Ostatni wart według mnie uwagi polski serwis dla amatorów fotografii to onephoto.pl. Wydaje się on być najbardziej elitarnym ze wszystkim, bowiem w ciągu dwóch tygodni wolno nam tu wystawić jedynie dwa zdjęcia. To zmusza do głębszych przemyśleń na temat tego, które powinniśmy wybrać. Jedynym sposobem na dodawanie większej ilości zdjęć jest wykupienie specjalnego pakietu (czyli zostania sponsorem serwisu), który oprócz tej możliwości oferuje nam jeszcze kilka innych, równie przydatnych (np. wyszukiwanie zdjęć według słów kluczowych) . Ewentualnie możemy liczyć na to, że moderatorzy, uznając, że nasze zdjęcia są wyjątkowo dobre, sami podniosą nam limit do 3 zdjęć na 2 tygodnie. Oceniać będziemy, kiedy dodamy do portfolio co najmniej 10 zdjęć, a dodatkowo musimy przestrzegać zasad etycznych portalu. Również tutaj, podobnie jak na „obiektywnych”, przeczytamy artykuły dotyczące fotografii, oraz od czasu do czasu będziemy mieli okazję wziąć udział w konkursie. W zakładce „newsy” znajdziemy informacje o wystawach i o tym, co aktualnie w fotografii piszczy. Jedynym minusem jest tu chyba niechęć użytkowników do stawiania ocen i komentarzy. Robią to rzadko i jeśli już to pod zdjęciami, które są naprawdę bardzo dobre, a przecież to właśnie tym gorszym przydałyby się pewne wskazówki. Szata graficzna serwisu jest przejrzysta, nieco podobna do tej u „obiektywnych”. Zdjęcia tutaj są na poziomie wysokim, nawet bardzo i bardzo rzadko widzi się coś, czym musiałby się zająć moderator, tutaj – dużo surowszy niż ten na plfoto.pl.

Dla tych, którzy niecierpliwią się i tracą zapał czekając tydzień lub dwa na możliwość pokazania światu swojej kolejnej pracy istnieją inne serwisy, które pozwalają na umieszczanie swoich prac o każdej porze dnia i nocy w ilości, jaką tylko sobie wymarzymy.

flickr.com / Fot. fot. Iwona Guzińska Przykładem takiej strony jest flickr.com. Międzynarodowa galeria, do której każdy może wstawiać wszystko to, co tylko chce. Nikt nas tu nie ocenia pod względem fotograficznego warsztatu, więc możemy tu wstawiać wszystkie „niepoprawne” fotki - dzieci, słodkich kotków, czy zachodów, co w serwisach opisanych przeze mnie wcześniej jest zazwyczaj niemile widziane. Nikt nie powie nam tutaj, że zrobiliśmy tzw. „gniota”, a nasze „dzieła” możemy wstawiać w dowolnej ilości. Jedynym ograniczeniem jest język. Przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego bardzo się tu przyda.

deviantart.com / Fot. fot. Iwona Guzińska Podobne warunki znajdziemy w serwisie deviantart.com. Strona również jest w języku angielskim, możemy tutaj dodawać nieograniczoną ilość naszych fotografii i mogą one być różnej jakości, gdyż użytkownicy zdają się ograniczać wyłącznie do komentarzy pozytywnych. Jeżeli ktoś nie znosi krytyki – to niewątpliwie miejsce dla niego. Ponadto oprócz fotografii pokażemy tu światu nasze rysunki, grafiki komputerowe, a nawet teksty. Większość użytkowników, to ludzie młodzi, chociaż nie musi być to regułą. Prace znajdziemy tu różne, z całego świata, co tworzy ogromny zbiór obrazów, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Zainteresowanych zapraszam do zwiedzenia miejsc, które ja już dobrze poznałam. Myślę, że każdy znajdzie wśród podanych przeze mnie adresów coś dla siebie i, jeśli z nich skorzysta – zapewne wiele się nauczy o sztuce, jaką jest fotografia, a w najgorszym wypadku - udoskonali swój warsztat..

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Ja bym polecil jeszcze www.p-l.pl
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

trzeba było czytać wcześniejsze komentarze:P moge opisać wszystkie, ale wtedy dostarcze ci to jako książkę :P chcesz??:D:D gruuuba będzie:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

(-) pominięto parę dużo większych serwisów. Od wymienionego np. obiektywni.pl czy onephoto.pl !

Komentarz został ukrytyrozwiń

:):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.altphotos.com/
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

znanego...? ja nie znałam :P ale podoba mi sie :P musze tam keidyś jescze zajrzeć ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brakuje bardzo znanego moim skromnym zdaniem. TL http://www.treklens.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bubu - deviantart jest... Fotoik... To dla mnie jakieś śmieszne miejsce... No i, jak mówi "stolo" - mogłabym wymieniać i wymieniać, bo tych serwisów jest multum, chcąc opisać wszystkie - wyszłaby z tego książka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

serwisów jest wiele i nie ma co wymieniać innych - na początek te wystarcza a jak ktoś się interesuje tematem to skorzysta z google i znajdzie co trza :))) Autorka napisała własne wrażenia z serwisów które zna i jest o'k (+)
Ja tylko chciałbym wtrącić, że z tą krytyką to bywa bardzo różnie i zarówno onephoto i obiektywni są tego dobrym przykładem - wystarczy utożsamiać się z jakimś działającym tam TWA (towarzystwo wzajemnej adoracji) i punkty sypią się lawinowo a krytyka jest też jakaś łagodniejsza i bardziej rzeczowa, bo komenty w stylu "...ale gniot" niezbyt dobrze świadczą i o moderatorach i o autorze komentarza. Wystawiam zdjęcia na jednym i drugim portalu i jak czasami czytam co ludzie wypisują pod zdjęciami innych nie będący w tym samym TWA to ręce mi opadają. Kluczem do sukcesu okazuje się być moderator, który jak najlepszy lek - pomaga na wszystko :))))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałeś jeszcze o digart.pl i deviantart.com, a no i fotoik.pl :) pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.