Facebook Google+ Twitter

Internetowe zakupy w Unii Europejskiej będą prostsze?

Wczoraj Parlament Europejski przyjął regulacje prawne mające ułatwić rozstrzyganie sporów kupujących i sprzedających w sieci, bez względu na kraj i usługę. Ma to ożywić handel internetowy w Unii Europejskiej.

Sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w Brukseli / Fot. Alina ZienowiczSpory dotyczące e-zakupów będzie można rozstrzygać na specjalnie stworzonej do tego celu unijnej platformie internetowej w wybranym przez siebie języku. Dyrektywa nie dotyczy sektora opieki zdrowotnej oraz edukacji.

Na stronie Komisji Europejskiej napisano, że "platforma będzie połączona z krajowymi podmiotami ADR [red. alternatywne metody rozstrzygania sporów], które zostaną powołane i zgłoszone Komisji zgodnie z nowymi przepisami dyrektywy w sprawie ADR. Platforma pomoże przyspieszyć rozwiązanie sporu, gdyż umożliwi podmiotom ADR przeprowadzenie procedury online, przy pomocy środków elektronicznych". Wg nowych przepisów podmioty zajmujące się usługami ADR będą musiały rozstrzygnąć spór w ciągu 90 dni.

Państwa członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie przepisów. Platforma ODR (ang. Online Dispute Resolution, pol. Internetowa Metoda Rozstrzygania Sporów) rozpocznie działalność pod koniec 2015 r.

Ta alternatywna metoda ma być zachętą do przełamywania oporów w dokonywaniu transakcji przez sieć, szczególnie transgranicznych. Według GUS w 2012 r. ok. 30 proc. Polaków dokonało zakupów przez Internet, a tylko 2 proc. w innym państwie członkowskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.