Facebook Google+ Twitter

Internetowy system e-ksiąg. Każdy może zobaczyć Twoją hipotekę

Czy chciałbyś żeby Twoi sąsiedzi znali wysokość kredytu, który właśnie zaciągnąłeś? Każdy obcy może to sprawdzić, tak jak i wiele innych Twoich prywatnych danych.

Bloki mieszkalne, www.wikipedia.org / Fot. PkoWszystko za sprawą działającego od 16 czerwca systemu e-ksiąg. Dzięki niemu, aby zajrzeć do ksiąg wieczystych, nie musimy już tracić całego dnia w długiej kolejce. Jednak jak się okazuje, nowy system ułatwia dostęp do ksiąg nie tylko ich właścicielom, ale także przypadkowym, obcym osobom.

Aby dostać się do czyjejś hipoteki wystarczy na stronie www.eksw.ms.gov.pl wpisać numer księgi wieczystej danego budynku (dostajemy go od dewelopera lub pośrednika nieruchomości), następnie kliknąć rubrykę 1.4.2. i już mamy dostęp do spisu ksiąg wieczystych wszystkich mieszkań.

Czego można się z nich dowiedzieć? Przede wszystkim poznamy wysokość kredytu mieszkaniowego, dowiemy się w jakim banku go zaciągnęliśmy, ile mamy lat, jaki jest nasz numer PESEL. Odnajdziemy tam także opis mieszkania i jego lokatorów.

Jak podaje www.wyborcza.biz, z takiej bazy danych korzystają najchętniej banki, ubezpieczyciele, doradcy finansowi, ale także… złodzieje.

Rząd dopiero pracuje nad ustawą regulującą, jakie dane z ksiąg wieczystych będą dostępne w e-księgach. Z kolei resort sprawiedliwości przypomina, że księgi są jawne już od 1946 roku i żadnego zagrożenia w związku z tym nie ma. Jednak wcześniej zdobycie odpisu wymagało wysiłku i kosztowało od 30 do 60 zł. Teraz wystarczy kilka kliknięć w sieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.