Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2062 miejsce

Internetowy wykaz legionistów polskich dostępny w sieci. To kopalnia wiedzy o legionach Piłsudskiego

Nazwiska ponad 30 tys. legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego znalazły się powstałym właśnie internetowym wykazie. Prace nad nim rozpoczęły się 10 lat temu. Kierował nimi prof. Janusz Cisek. W zestawieniu oprócz nazwisk znajdziemy ciekawe statystyki dotyczące Legionów Polskich.

 / Fot. autor nienznany/public domain via wikimedia commonsW Internetowym Wykazie Legionistów Polskich 1914-1918 znalazły się najważniejsze informacje o żołnierzach dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Oprócz imienia i nazwiska zawiera on imiona rodziców, miejsce zamieszkania, przydział taktyczny i wyznanie. Wykaz to kopalnia wiedzy o legionach. Zawiera 30498 nazwisk. Dowiemy się z niego np., że trzy najpopularniejsze nazwiska to Jan (2934), Józef (2819) i Stanisław (2538). 3345 żołnierzy miało 18 lat, a 405 tylko 14 lat. Najstarszy był legionista 69-letni. Największą grupę zawodową w oddziałach stanowili rolnicy (1461 osób). 836 było uczniami gimnazjum, a 773 ślusarzami. 1171 członków legionów pochodziło z Lwowa, 895 z Krakowa, 821 z Warszawy, a 334 z Lublina.

Oprócz danych legionistów w wykazie udostępnionym na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego znajdziemy mapę z miejscami związanymi z Legionami Polskimi, ich historię, a nawet nagrania najpopularniejszych pieśni.

Wykaz jest nadal uzupełniany. Każdy może dodać do niego wpis, zdjęcie, dokument lub rodzinną historię. Rodziny mogą również uzupełniać dane o nowe nazwiska. Wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza.

O uruchomieniu wykazu poinformował w sobotę w Kielcach dyrektor powstającego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i wnuk marszałka, Krzysztof Karczewski. Miało to miejsce podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin i Przyjaciół Legionów.

Do uczestników zjazdu list napisał prezydent Bronisław Komorowski. "Polskiej wolności, także tej współczesnej nie sposób sobie wyobrazić bez tradycji legionowej. Bez wojskowego doświadczenia legionów nie utrzymałaby się odrodzona Rzeczpospolita: to potencjał legionowy dał jej siłę podczas walk o utrzymanie granic. Z niego czerpano potem budując polskie państwo podziemne podczas hitlerowskiej okupacji, wreszcie - to właśnie depozytariusze tradycji legionowej strzegli idei niepodległości na emigracji i powierzyli ją pokoleniu Solidarności" - czytamy w liście cytowanym przez PAP.

Źródło: PAP/Muzeum Józefa Piłsudskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pani Barbara robi to z wielką pasją i sercem, a owoce takiej pracy są lepszy od tej z obowiązku. Ostatnio rozmawiałam z synem legionisty ( jak twierdził ) Chciałam zobaczyć nazwisko jego ojca w wykazie, ale niestety mam komunikat " błąd wczytywania strony". Może to chwilowe i za jakiś czas będzie można skorzystać z wykazu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra wiadomość dla miłośników historii. I przydatna dla nowych badaczy. Realizacja projektu z pewnością kosztowała sporo.
Zerknąłem, w wyszukiwarkę wpisałem..., właśnie czytam prawdę o bohaterach Kamieni na szaniec, o rodzinie Rudego, która walczyła w Legionach i..., niestety, pani Barbara Wachowicz, amatorka, więcej faktów ustaliła o wujku Rudego Legioniście niż zawodowi historycy. Ale to już tak bywa niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.