Facebook Google+ Twitter

Internetowy ZUS

Do 100 tys. zbliża się liczba elektronicznych wniosków złożonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu ostatniego roku popularność tej formy kontaktu wzrosła o ponad 500 procent.

Możliwość załatwiania spraw z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną istnieje od maja 2007 r., kiedy to uruchomiony został Elektroniczny Urząd Podawczy (EUP) - eup.zus.pl. Zakład jako jedna z pierwszych instytucji w kraju udostępnił swoim klientom tego typu usługę.

W ciągu ostatniego roku liczba wniosków przesłanych za pośrednictwem EUP wzrosła o ponad 70 tys. i łącznie wynosi już blisko 92 tys. Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu tygodnia liczba elektronicznych wniosków wzrasta o 2-3 tys., można przewidywać, że już w czerwcu do ZUS wpłynie stutysięczny wniosek.

Najczęściej składane przez Internet są: wniosek o udostępnienie danych ze zbiorów ZUS (ZUS-EKS) - 56774 sztuk, wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS-EWN) - 31824 oraz wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek (ZUSEPW) - 1939. Wpłynęły już także pierwsze wnioski o układ ratalny (ZUS-EUR) oraz umorzenie należności z tytułu składek (ZUS-EUN) - EUP obsługuje je od początku kwietnia. Dodatkowo 48 wniosków wpłynęło do ZUS za pośrednictwem e-PUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Aby złożyć w ZUS wniosek w formie elektronicznej należy posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego. Każdy wniosek wysłany przez Elektroniczny Urząd Podawczy otrzymuje swój unikalny numer. Numer ten przesyłany jest do wnioskodawcy w poczcie zwrotnej w Urzędowym Poświadczeniu Odbioru. Dzięki niemu w każdej chwili na specjalnej podstronie EUP można sprawdzić stan zaawansowania sprawy. Odpowiedź ZUS prześle w formie żądanej przez wnioskodawcę, tj. pocztą tradycyjną bądź pocztą mailową. Wyjątkiem jest zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, które należy odebrać osobiście w jednostce ZUS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.