Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interpol. Najstarszy policjant świata niebawem skończy 100 lat

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
International Criminal Police Organization powstała w celu ułatwienia transgranicznej współpracy policji. "Interpol", skrót "międzynarodowej policji", został wybrany w 1946 r. jako adres telegraficzny. Poznajmy bogatą historię Interpolu.

Genezy zinstytucjonalizowanej międzynarodowej współpracy policyjnej upatrywać należy w zorganizowanej w kwietniu 1914 r. przez księcia Alberta I w Monako konferencji, w której uczestniczyli prawnicy i policjanci z 14 państw i terytoriów.
Obecność Polski w międzynarodowych strukturach policji datuje się od 1923 r., od uczestnictwa w kongresie założycielskim Międzynarodowej Komisji Policji Śledczej podczas, którego stała się założycielem i członkiem Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej.
Organizacji stanowiącej podwaliny Interpolu, formalnie powołanego po drugiej wojnie światowej. Przedstawicielowi Komendy Głównej Policji Państwowej nadinspektorowi dr. Leonowi Naglerowi powierzono wówczas funkcję wiceprezydenta .
Po aneksji Austrii w roku 1938, kontrolę nad MOPK przejęły Niemcy, a od 1942 r. siedzibą jej był Berlin.

W latach 1938 - 1945, prezydentami byli funkcjonariusze III Rzeszy Otto Steinhäusl (generał SS), Reinhard Heydrich (generał SS), Arthur Nebe (generał SS – stracony w marcu 1945 za udział w zamachu na Hitlera) i Ernst Kaltenbrunner (generał SS – skazany na karę śmierci w Norymberdze).

W 1946 roku podczas , pierwszej od zakończenia II wojny światowej, konferencji w Brukseli reaktywowano Międzynarodową Komisję Policji Kryminalnych. Inicjatorem zwołania 15. Sesji Zgromadzenia był inspektor generalny Urzędu Bezpieczeństwa Belgii, wiceprezydent z 1930 r. Florent E. Louwage.

Było to ostatnie spotkanie w którym uczestniczyła delegacja z Polski.

Podjęto decyzję o przeniesieniu siedziby centrali Komisji do Paryża. Dziesięć lat później przyjęto nazwę Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnych – Interpol.

Kolejnym krokiem reorganizacyjnym to przeprowadzka siedziby Sekretariatu Generalnego do Saint-Cloud, a następnie do Lyonu, gdzie do dziś się znajduje.

W 1952 roku wskutek uwarunkowań politycznych strona polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, chociaż formalnie z niej nie wystąpiła. Jugosławia, jedyne z państw zza „żelaznej kurtyny,” nadal pozostawała w strukturach Organizacji, jednak w latach dziewięćdziesiątych, w związku z tzw. konfliktem bałkańskim została usunięta z Interpolu.

Inicjatywa, nieformalna, zmierzająca do powrotu Polski do Interpolu została podjęta w 1989 r. Przypomnijmy, że Rumunia wstąpiła do Organizacji w 1973 r., Węgry/ 1981r./ i Bułgaria w 1989 r.

W lutym 1989 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wystąpiło z wnioskiem, zaopiniowanym pozytywnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Finansów, o włączenie do grona państw członkowskich. Ówczesny premier Mieczysław F. Rakowski zastopował dalsze działania uzasadniając „ ponadplanowym charakterem wydatków” i "ograniczonymi możliwościami płatniczymi”.

7 lutego następnego roku, ówczesny minister SW Czesław Kiszczak skierował pismo do sekretarza generalnego Raymonda E. Kendala o rozpatrzenie naszej kandydatury podczas 59 Sesji Zgromadzenia Ogólnego Interpolu.
Za przyjęciem Polski oraz Czechosłowacji, Związku Radzieckiego i Wysp Marshalla oddano 106 głosów, przy jednym przeciwnym i jednym nieważnym.

W tym historycznym momencie polską Policję reprezentowali: pierwszy powojenny komendant główny, inspektor Leszek Lamparski, dyrektor Biura Interpolu insp. Marian Grabowski / wicedyrektor Biura Operacyjno- Rozpoznawczego KGP/ i podinsp. A. Sobczak.

W 1996 r. Krajowe Biuro Interpolu zrealizowało 57 276 zleceń i było jednym z najbardziej obciążonych pracą agend w Europie. Zatrudnionych było wówczas 44 pracowników zaś w Belgii- 105, Włoszech- 95, Hiszpanii- 70 i na Węgrzech- 50.

W latach 1994-1998 insp. Andrzej Koweszko, dyrektor KBI, był członkiem Europejskiego Komitetu Interpolu, szefem komórki analizy kryminalnej. W 1997 r. podczas konferencji ogólnej Interpolu w New Delhi znalazł się w składzie jedenastoosobowego Komitetu Wykonawczego.

Podczas 82 Sesji Zgromadzenia /Cartagena- Kolumbia/, w której brał udział komendant główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński przeanalizowano priorytety Interpolu i strategiczną „mapę drogową” na lata 2013-2016, zwłaszcza jeśli chodzi o udzielanie pomocy policji w sprawach związanych ze zwalczaniem najgroźniejszych zagrożeń współczesnego świata : terroryzmu i cyberprzestępczości.

Omawiana była m.in. kwestia E-ekstradycji, dająca możliwość przesłania niezbędnych dokumentów Internetem zamiast pocztą dyplomatyczną.

Sekretarz Generalny Ronald K. Noble, w swoim wystąpieniu podkreślił : ”Będąc największą na świecie organizacją policyjną, Interpol musi czuwać nad tym, aby 190 państw członkowskich mogło zawsze liczyć na Organizację, bez względu na miejsce i czas, kiedy tej pomocy będą potrzebowały”.

Wyznaczono miejsce kolejnej sesji Zgromadzenia Ogólnego. Jej gospodarzem będzie Księstwo Monaco, 100 lat po pierwszym międzynarodowym kongresie policji kryminalnej w 1914 roku, podczas którego narodziła się idea międzynarodowej współpracy policji.

Od ub. r. prezydentem Interpolu jest Mireille Ballestrazzi , pierwsza kobieta pełniącą tak wysoką funkcję we władzach Organizacji. Wcześniej zajmowała stanowisko wiceprezydenta Komitetu Wykonawczego Interpolu w Europie, a od 1975 roku pracowała jako komisarz francuskiej policji. Była też szefem policji kryminalnej na Korsyce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto