Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3891 miejsce

Interpretacje piosenek: Mniej niż zero

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-11-23 17:24

Piosenka, która do dzisiaj nie straciła na aktualności, a w latach 80. ubiegłego wieku była "ściągana" z radia przez władzę. Chodzi oczywiście o ponadczasowy przebój Lady Pank - Mniej niż zero.Z tym utworem wiąże się ciekawa historia. Tekst powstał na początku 1983 roku, lecz z powodu fragmentu "zaliczona matura na pięć", Mogielnicki i Borysewicz zdecydowali przełożyć premierę utworu na czas matur w Polsce. W momencie wydania piosenki, zamordowany przed komunistyczną policje został Grzegorz Przemyk, świętujący zdanie matury. Na pogrzebie młodego tekściarza, młodzi ludzie zaczęli nucić sobie właśnie ten utwór. Podchwyciła to władza i kazała Markowi Niedźwiedzkiemu likwidację przeboju "Mniej niż zero" z listy radiowej "trójki".

Andrzej Mogielnicki zaczyna swój tekst słowami: "Myślisz może, że więcej coś znaczysz, bo masz rozum, dwie ręce i chęć. Twoje miejsce na ziemi tłumaczy zaliczona matura na pięć". Są one dość proste do zinterpretowania. Nieważne jaki jesteś, nieważne co sobą reprezentujesz, nieważne jakie masz zalety i dobre zamiary, zawsze "są tacy, to nie żart. Dla których jesteś wart mniej niż zero".

Zawsze znajdzie się ktoś, kto cię wyśmieje i zlekceważy. Ktoś, dla kogo będziesz wart mniej niż zero. "Zawodowi macherzy do losu. Specjaliści od śpiewu i mas" - czyli ci, co wiedzą najlepiej i chcą sterować twoim życiem. Kimś takim w czasach komunizmu była władza, dzisiaj są zwykli ludzie. "Choćbyś nie chciał i tak znajdą sposób, na swej wadze położą nie raz" - zrobią wszystko, by cię ocenić i być może wyśmiać.

Tekst mniej niż zero to hymn czasu PRL-u. To właśnie ten utwór dawał ludziom siłę w trudnych czasach, gdy naród polski stał na skraju upadku. Znakomita i skoczna muzyka oraz zawsze aktualny tekst tworzą ten utwór ponadczasowym.
(Kamil Chamakh)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.