Facebook Google+ Twitter

Interwencja RPO w sprawie derbów Śląska dzieli kibiców

Czy policja i prokuratura zrobiły słusznie publikując zdjęcia uczestników Wielkich Derbów Śląska? Czy dobrze się stało, że sprawą zajmie się Rzecznik Praw Obywatelskich? O opinię poprosiliśmy kibiców z różnych stron Polski. Zdania są podzielone.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPPrzypomnijmy: w środę, 27 maja, śląska policja opublikowała na swojej stronie internetowej zdjęcia 24 osób, które brały udział w lutowych (29.02.2009) zamieszkach podczas "Wielkich Derbów Śląska" - spotkania pomiędzy Górnikiem Zabrze oraz Ruchem Chorzów. Zostały one opracowane na podstawie zapisu kamer monitoringu. Na ich publikację wyraziła zgodę Prokuratura Rejonowa z Chorzowa.

W czwartek, 28 maja, Mirosław Wróblewski, Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, zapewnił nas, że RPO zbada, czy Prokuratura Rejonowa z Chorzowa złamała prawo, wydając zgodę na publikację fotografii, a także sprawdzi prawo złamała śląska policja, publikując wizerunek osób na swojej stronie internetowej.

My, o komentarz dotyczący całej sprawy postanowiliśmy poprosić kibiców z różnych stron Polski. Jakie wnioski płyną z wymiany zdań? Po pierwsze, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy policja i prokuratura, które stoją na straży prawa mogą to prawo łamać, walcząc z chuliganami. - Pora przestać się patyczkować - mówi Marek Iwaniszyn, kibic z Jaworzna. - W tym przypadku cel uświęca środki. Z chuliganami walczy się już lata - nic nie skutkuje. Poza tym ciągle bym się upierał przy tym, że sformułowanie "łamanie prawa" w tym wypadku groźnie brzmi, ale jest przesadą.

Innego zdania jest Piotr Panfil fan piłki z Kutna. - Policja, prokuratura, czy nawet straż miejska nie może łamać prawa. Służby porządkowe nie mogą czuć się bezkarnie. To one muszą dawać przykład społeczeństwu, a niestety w wielu przypadkach tak nie jest. Prawo jest prawem i nie ma wyjątków dla policji, prokuratury - ripostuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.