Facebook Google+ Twitter

Intronizowano 16. patriarchę rosyjskiej Cerkwii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-01 08:44

W moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela intronizowano 16. w historii patriarchę rosyjskiej Cerkwi. W środę Sobór Pomiestny wybrał na tę funkcję metropolitę smoleńskiego i kaliningradzkiego Cyryla.

Przybycie metropolity do Soboru ogłosiło bicie dzwonów w świątyni. Podczas ceremonii intronizacji Cyryl zdjął szaty metropolity i został odziany w szaty patriarsze, otrzymał też insygnia władzy cerkiewnej, w tym 14-wieczne berło rosyjskich patriarchów, które na co dzień jest przechowywane w Muzeum Kremla. W tym czasie w świątyni zabrzmiało podniosłe „Aksios" czyli „dostojny". W nabożeństwie uczestniczyły cztery najbardziej znane chóry cerkiewne Moskwy.

W intronizacji, czyli wyniesieniu na urząd patriarchy, brało udział 5 tysięcy ludzi. Obecni byli niemal wszyscy biskupi rosyjskiej cerkwi i uczestnicy Soboru Pomiestnego oraz prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, prezydent Mołdawii Władimir Woronin i przedstawiciele carskiego domu Romanowów.

Na intronizacji kościół katolicki reprezentował przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan kardynał Walter Kasper . Z Warszawy przyjechał zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa oraz prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub.
Cyryl jest następcą Aleksego II, który zmarł 5 grudnia. Dzień jego intronizacji, czyli 1 lutego będzie nowym świętem rosyjskiej cerkwi prawosławnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.