Facebook Google+ Twitter

Inwazja wielkich chrabąszczy zagrozi polskim kierowcom?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-05-07 22:24

W ciągu najbliższych dni z podziemnych kryjówek w lasach wypełzną miliardy majowych chrabąszczy. Pracownicy nadleśnictw chcą zakazać wstępu do lasów i płacić za zebrane owady. Rolnicy będą musieli zabezpieczyć studnie i trzymać zwierzęta w zamknięciu. Na niebezpieczeństwo narażeni są też kierowcy.

http://www.sxc.hu / Fot. Marta Konarzewska– Uderzenie chrabąszcza w szybę samochodu jest bardzo nieprzyjemne, zaskoczony kierowca może szarpnąć kierownicą i wpaść na drzewo – przestrzega Piotr Ozga, nadleśniczy Nadleśnictwa Piotrków Trybunalski. – Nie jest to, co prawda pszczoła afrykańska, która całym rojem oblepia szybę, ale odgłos spadającego chrabąszcza jest podobny do uderzenia kamienia – tłumaczy Ozga.

Chrabąszcz majowy przez cztery lata żyje w ziemi. W tym roku przypada czas godów, podczas których owad opuszcza bezpieczną kryjówkę. Zdaniem leśników, co 60 lat mamy do czynienia z prawdziwą plagą owadów i tegoroczny rój chrabąszczy będzie można porównać do takiej inwazji. Zbigniew Godlewski z Nadleśnictwa Spała przypomina sobie, że cztery lata temu na trasie Warszawa – Katowice w szyby samochodów jadących przez tereny leśne uderzało po kilka owadów jednocześnie. Przestrzega, że chrabąszcze nie są małe, osiągają wielkość połowy męskiego kciuka. – Teraz może być podobnie, a jazda autem najbardziej niebezpieczna będzie przed wieczorem – ostrzega Godlewski.

Inwazji chrabąszczy spodziewano się już na początku maja, ale powstrzymały ją nocne przymrozki. Owady wyjdą z ziemi, gdy się trochę ociepli. Dlatego pracownicy nadleśnictw wstrzymują się jeszcze z planowanymi wcześniej opryskami chemicznymi lasów z samolotów. Decyzja o terminie oprysków ma zapaść ostatecznie w tym tygodniu. Godzina zero wyznaczona zostanie w momencie, gdy zaczną się roić samice, które składają jaja w ziemi. A tych mogą być miliardy. Pędraki podgryzając korzenie niszczą rocznie tysiące hektarów młodego lasu.

Na czas oprysku obowiązywać będą zakazy wstępu do lasu, a gospodarze muszą zamykać zwierzęta w zagrodach. Powinni też zabezpieczyć studnie i ujęcia wody. W ciągu dwóch tygodni od zakończenia oprysku nie wolno im wypasać bydła, zbierać traw i runa leśnego. W Łódzkiem znaleziono jeszcze jeden sposób na zwalczanie chrabąszczy: pracownicy Zakładu Usług Leśnych będą po prostu zbierali owady.
Nadleśnictwa zapłacą im 2 złote za litrowy słoik wypełniony chrabąszczami.
(oby, tyka)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

plaga szarańczy to był pikuś

Komentarz został ukrytyrozwiń

to samo miałem na myśli ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Jak dla mnie - dość zabawny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Apokaliptyczny artykuł...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.