Facebook Google+ Twitter

Inwestować jak ZUS

Zarządzany przez ZUS Fundusz Rezerwy Demograficznej zdystansował swoim wynikiem wszystkie działające na rynku OFE. W czasie kryzysu Zakład okazuje się jednym z lepszych inwestorów w kraju.

 / Fot. LogoUbiegły rok, mimo że zamknięty stratą, okazał się bardzo dobrym dla Funduszu Rezerwy Demograficznej. Strata bowiem okazała się niewielka w porównaniu do wyników otwartych funduszy emerytalnych. Wynik Funduszu jest także jednym z lepszych pośród krajowych funduszy akcyjnych.

Zarządzający Funduszem ZUS znalazł się w ścisłej czołówce wśród wszystkich instytucji zarządzających środkami finansowymi w Polsce. Stopa zwrotu z całości aktywów FRD w 2008 r. jest aż o 8 proc. wyższa niż średni wynik funduszy emerytalnych oraz o 5 proc. wyższa od średniego wyniku funduszy akcyjnych. W czasie, gdy FRD zanotował stratę na poziomie -5,9 proc., wyniki otwartych funduszy emerytalnych wahały się między -11,9 a -17,9 proc.

Jak więc widać Zakład Ubezpieczeń Społecznych był ostoją inwestycyjnego bezpieczeństwa w okresie kryzysu finansowego i bessy na rynkach akcji. Najlepiej ochronił znajdujące się w systemie emerytalnym środki finansowe. Jest to wynik długofalowej strategii przyjętej przez Zakład, który już pod koniec 2007 r. zrezygnował z kolejnych zakupów akcji i stopniowo „rozwadniał” ich udział w całości posiadanych przez Fundusz Rezerwy Demograficznej aktywów. Krok ten pomógł w ograniczeniu strat w chwili gdy drastycznie spadały indeksy giełdowe. Fundusz nie odczuł aż tak dotkliwie kryzysu, który w ubiegłym roku dotknął cały sektor finansowy.

Dobre ubiegłoroczne wyniki Funduszu to nie przypadek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontynuuje je także w tym roku. Ponownie sprawdza się przyjmowana przez Zakład strategia inwestycyjna. Stopa zwrotu w pierwszym kwartale tego roku ponownie plasuje Fundusz w czołówce działających na polskim rynku funduszy emerytalnych. Z minimalną stratą na poziomie -1,1 proc FRD dał się wyprzedzić – nieznacznie – tylko jednemu funduszowi emerytalnemu (Polsat). Średnia stopa zwrotu wszystkich OFE wyniosła natomiast -3,55 proc.

Źródło danych: ZUS

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: ZUS akcje FRD


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.