Facebook Google+ Twitter

Inwestycje energooszczędne w walce ze smogiem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-12-04 15:09

Krakowianie wdychają trucizny przez całą dobę. Nie tylko na zewnątrz. Powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach, również zawiera szkodliwe pyły. Nie pomagają nawet szczelne okna.

Inwestycje w rozwiązania energooszczędne w budownictwie mieszkaniowym to krok bliżej do czystszego powietrza w naszym mieście!

Problem ze smogiem w Krakowie nasila się w okresie jesienno – zimowym. Za wzrost zanieczyszczenia powietrza odpowiedzialna jest głównie tzw. niska emisja, czyli stare piece i kotłownie węglowe. To główne, poza spalinami samochodowymi, źródła szkodliwych pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5. Pyły dostają się do górnych dróg oddechowych i krwioobiegu powodując kaszel, trudności z oddychaniem, choroby serca, raka płuc, astmę i ostre infekcje układu oddechowego.

Najważniejszym celem walki jest oczywiście poprawa jakości powietrza w całym mieście. Dopóki jednak nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, można próbować minimalizować szkodliwy wpływ smogu na zdrowie mieszkańców, wspierając nowoczesne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym.

Kolektory słoneczne na dachu budynku

Tradycyjne ogrzewanie domu przy użyciu węgla, czy innych materiałów opałowych powoduje zwiększenie przenikania szkodliwych substancji do atmosfery. Za nasz komfort cieplny płacimy dużą cenę, również w postaci zdrowia. Można jednak przyczynić się do ochrony środowiska i jednocześnie zaoszczędzić na ogrzewaniu stosując alternatywne źródła energii np. pochodzącą ze słońca. W Krakowie powstaje pierwsza inwestycja wielorodzinna wyposażona w kolektory słoneczne umieszczone na dachu budynku - Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach. Dzięki temu rozwiązaniu, znacząco obniżą się koszty za ciepłą wodę użytkową dla mieszkańców budynku. Kolektory pozwolą średniorocznie sporo zaoszczędzić , latem zaś nawet w 100% pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Instalacja c.o. zasilana z wysokosprawnej kotłowni gazowej kondensacyjnej – wesprze system w okresie jesienno–zimowym, gdy słońca będzie mniej.

Wymiana powietrza dzięki rekuperacji

Nowoczesne budownictwo coraz częściej zwraca uwagę na zapewnienie korzystnego bilansu energetycznego domów wielo - i jednorodzinnych. Uzyskuje się to między innymi dzięki eliminacji mostków cieplnych, montażu energooszczędnych okien czy instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji). W okresie grzewczym nawet do 50% wytwarzanego ciepła w budynku może być tracone poprzez tradycyjną instalację wentylacji grawitacyjnej czy zbyt intensywne wietrzenie mieszkań. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją ogranicza te straty i dzięki temu gwarantuje lokatorom oszczędności na rachunkach rzędu 30-40%. Co więcej, działanie systemu rekuperacji z wysokiej klasy filtrami powietrza (podobnie, jak w odkurzaczu) chroni mieszkańców przed napływem szkodliwych pyłów do wnętrza mieszkania.

Bezpieczna i efektywna kotłownia gazowa kondensacyjna

Kolejną przyczyną zanieczyszczenia powietrza, wysokich rachunków za ogrzewanie, a także braku komfortu cieplnego, są przestarzałe systemy grzewcze. Najłatwiejszym sposobem modernizacji źródła ciepła jest zastosowanie kotła gazowego. Wysokosprawna kotłownia gazowa kondensacyjna, w odróżnieniu od tradycyjnego kotła, pozwala pozyskać dodatkowe ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach, które jest ponownie wykorzystane do ogrzewania. Technologia ta łączy w sobie ekologię, niezawodność, bezpieczeństwo produkcji ciepła oraz ekonomiczne podejście: kocioł kondensacyjny jest oszczędniejszy od tradycyjnego o 20-30%.
Inwestycje wykorzystujące takie innowacyjne rozwiązania można już znaleźć wśród ofert krakowskich deweloperów. Energooszczędne inwestycje Wawel Service – Borkowska B1 i B2 na Klinach, Halszki 28A na Kurdwanowie - to odpowiedź na oczekiwania klientów w dobie problemów ze smogiem i rosnących kosztów energii. Zastosowano w nich wentyla-cję mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz kotłownie kondensacyjne - w standardzie dla każdego mieszkania. Dodatkowo, obie inwestycje są pozytywnie certyfikowane przez Na-rodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a to oznacza bezzwrotne do-płaty dla nabywców mieszkań – w wysokości 11 tys. zł.

Inwestycja w energooszczędność - zysk na czysto!

Zmniejszenie ilości energii cieplnej, jaką zużywamy do ogrzania mieszkania, powoduje zmniejszenie ilości jej produkcji! Inwestycje w rozwiązania energooszczędne to droga do czystszego powietrza w naszym mieście.

---
EKO PROMOCJA: Kup mieszkanie energooszczędne i otrzymaj AGD w prezencie!

Dla każdego nabywcy Wawel Service przygotował „Eko-Prezent do Eko - mieszkania” - bon na zakup energooszczędnych sprzętów AGD o wartości 5.000 zł. Promocją objęte zostały krakowskie energooszczędne inwestycje: Borkowska B1 i B2 na Klinach, Halszki 28A na Kurdwanowie oraz osiedle energooszczędnych domów jednorodzinnych „Dom dla Każdego” w Michałowicach. Promocja trwa do końca roku 2014.

Więcej informacji na: www.taniemieszkania.pl l
(Marta Czajka)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.