Facebook Google+ Twitter

Inwestycyjna porażka w Jaworznie

A miało być tak pięknie. W kwietniu miasto ogłosiło sprzedaż atrakcyjnych terenów, na których miał powstać park technologiczny. Holenderska firma CTP Invest obiecała zatrudnić tysiąc osób z Jaworzna. Nic z tego nie wyszło.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy rozpocząć inwestycję w Jaworznie - zapewniał Remon L. Vos,&b] prezes CTP Invest (z lewej) prezydenta Jaworzna - Pawła Silberta (z prawej) w kwietniu tego roku. / Fot. www.jaworznianin.plBył 10 kwietnia 2008 roku. Na zorganizowanej z wielką pompą konferencji prasowej w jaworznickim Urzędzie Miejskim Paweł Silbert, prezydent miasta ogłosił sprzedaż 17-hektarowej działki w Gminnej Strefie Aktywności Gospodarczej - "Węzeł Jeleński".

Teren, położony tuż przy autostradzie A4 kilka miesięcy wcześniej otrzymał prestiżowy tytuł „Grunt na medal 2007”. Specjaliści uznali go za najlepiej przygotowany teren pod inwestycje produkcyjne w województwie śląskim. Wyceniono go na 15 milionów złotych. Firma miała na nim postawić pięć rodzajów zabudowań, które następnie miały być wynajmowane innym przedsiębiorcom.

 Firma miała na nim postawić 5 rodzajów zabudowań, które następnie miały być wynajmowane innym przedsiębiorcom.  / Fot. www.jaworznianin.pl- Sprzedana działka jest przeznaczona pod działalność usługowo-przemysłową z obowiązkiem zabudowy - tłumaczył Paweł Silbert, prezydent miasta. - Zgodnie z umową firma w ciągu trzech lat od daty zawarcia umowy musi wykonać i oddać 50 proc. inwestycji, a do pięciu lat zakończyć prace budowlane - dodał w kwietniu.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy rozpocząć inwestycję w Jaworznie. Jej wartość opiewa na 50 milionów euro - mówił po konferencji prasowej Remon L. Vos, prezes CTP Invest, który razem z dziennikarzami i włodarzami miasta zwiedzał kupione tereny.

17 hektarów tuż przy autostrad / Fot. www.jaworznianin.plPrace miało znaleźć tysiąc osób. Miało, bo firma umowy nie podpisała. - Ostatecznie umowa miała zostać podpisana w ubiegłą środę, 12 listopada o godz. 12 we wskazanej przez CTP Invest kancelarii notarialnej. Niestety przedstawiciele firmy nie pojawili się w wyznaczonym terminie, co jest równoznaczne z odstąpieniem CTP Invest od zawarcia umowy kupna nieruchomości - mówił na piątkowej konferencji prasowej Jacek Nowak, zastępca prezydenta Jaworzna.

 / Fot. www.jaworznianin.plDlaczego firma nie podpisała umowy? Bo mimo że działka znajduje się przy autostradzie, nie ma z nią odpowiedniego połączenia. Miasto od wielu lat "walczy" z zarządcą autostrady A4 o otwarcie w Jeleniu autostradowego węzła. Bez skutku.

Problem w tym, że pieniądze za zakup działki przewidziano w budżecie miasta. Oznacza to cięcia. Kto straci część pieniędzy? Komu zostaną zabrane? Tego nie wiadomo. Z pewnością przekonamy się o tym na najbliższej sesji rady miasta. Władze miasta, ustami Jacka Nowaka, uspokajają: - Realizacja prowadzonych w mieście inwestycji nie jest w żaden sposób zagrożona.

Jedynym pocieszeniem pozostaje wadium. - W sytuacji, gdy inwestor nie stawił się na podpisaniu aktu notarialnego, zgodnie z zapisami ustawy o gospodarce nieruchomościami wadium przepada - powiedział nam Marcin Marzyński, kierownik Referatu Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego. Tym samym do kasy miasta wpłynęło 626 tysięcy złotych wpłacone przez holenderską firmę. A co z "Gruntem na medal"? Znów trafi na przetarg.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No, to nie było tematem tego artykyłu. Można się tym zająć ale boje się, że to może się okazac...nudnawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe. Może warto pociągnąć temat i dowiedzieć się w jaki sposób miasto walczyło z zarządcą autostrady A4 o odpowiedni węzeł z tym "Gruntem na medal"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.