Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27481 miejsce

Inżynier budowy mostów zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Główny architekt przyszłego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie będzie projektował sam. Wśród jego współpracowników znajdzie się między innymi inżynier specjalizujący się w budowie mostów. Do takiej decyzji skłoniły trudności konstrukcyjne związane z nietypowym wyglądem planowanego gmachu.

Jak podaje www.warszawa.gazeta.pl projekt został stworzony przez architekta Christiana Kereza. Jak podkreśla sam twórca, jest on raczej wizjonerem niż inżynierem, dlatego potrzebował pomocy przy projektowaniu aspektów technicznych budynku.

Przede wszystkim mowa o projekcie wykonawczym. Ten może przysporzyć wielu trudności, ponieważ projektowany gmach ma elementy charakterystyczne raczej dla mostów. Chodzi głównie o dużych rozmiarów hol wystawowy. Wiszący w powietrzu korytarz będzie miał 110 metrów długości i 40 metrów szerokości. Nie będzie podtrzymywany przez żadne podpory. "Most" przykryty zostanie dachem przechodzącym przez ściany. Całą konstrukcję trzeba więc będzie zaprojektować jak most wiszący na kilku podporach. Z takim wyzwaniem, jak mówi Jan Leśniewski, wicedyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, najlepiej poradzi sobie inżynier z doświadczeniem mostowym.

Znamy ostateczną wersję projektu Muzeum Sztuki Współczesnej

Zadania podjął się Piotr Wanecki, inżynier, ekspert od budowy mostów, a także wykładowca na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Christian Kerez do współpracy zaprosił także dwóch polskich inżynierów - Piotra Pachowskiego i Piotra Kapelę, którzy wykonali projekt konstrukcji budynku. Siedzibę Teatru Rozmaitości wykona zaś hiszpańska pracownia Estudio Lamela.

Niestety, prace nad projektem muzeum coraz bardziej się przedłużają. Wciąż nie złożono nawet wniosku o pozwolenie na budowę, który miał być gotowy już we wrześniu ubiegłego roku. Nie został ukończony także ostateczny projekt budowlany. W związku z tym ogłoszenie przetargu na wykonawcę prawdopodobnie nie nastąpi w tym roku, jak wcześniej zapowiadano. Sama budowa potrwać ma trzy lata, a przez opóźnienia termin oddania budynku przesunął się z roku 2015 na rok 2016.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.