Facebook Google+ Twitter

iPad. Steve Jobs pokazał tablet

Dotychczas nie udało się stworzyć tableta wystarczająco użytecznego, tak żeby stał się urządzeniem popularnym. Czy nowy produkt Apple to zmieni? A może problem tkwi w samej koncepcji takiego urządzenia?

iPad firmy Apple / Fot. EPA/JOHN G. MABANGLORodzina urządzeń dotykowych firmy Apple powiększyła się o tableta. To już drugie podejście firmy do tego tematu. Newton, którego premiera miała miejsce w 1993 roku, jak na tamte czasy był urządzeniem innowacyjnym, ale nie dokonał jakiegoś specjalnego przełomu. Nie był również sukcesem od strony komercyjnej. Nie kontynuowano linii a wkrótce firma popadła w wielkie kłopoty. Apple postanowił zmierzyć się z wyzwaniem jeszcze raz. I tak pojawił się iPad.

Tablety można znaleźć w ofercie wielu producentów. Najczęściej stanowią hybrydę laptopa (czy raczej netbooka) z dotykowym ekranem rodem z PDA. Nie są tak poręczne jak telefony. Ze względu na dużą powierzchnię wyświetlacza są znacznie delikatniejsze od laptopów. Zazwyczaj nie mają klawiatury, a posługiwanie się tą wyświetlaną na ekranie jest niezbyt wygodne. Słabo rozpoznają pismo ręczne, a rysiki ciągle gdzieś się gubią (wiem to z autopsji). Dlatego są to produkty raczej niszowe i wielu tak na prawdę nie wie, do czego i w jaki sposób ich używać.

Koncepcja tableta już na początku wydawała się słuszna i atrakcyjna. Jednym z głównych atutów miał być właśnie brak klawiatury. Pozwoliłoby to na bardziej intuicyjną obsługę. Klawiatura czy mysz stanowią swojego rodzaju barierę dla interakcji człowiek-maszyna. Jej brak tworzy rodzaj 'bliskości' z urządzeniem, które spełnia naszą wolę w odpowiedzi na dotyk. Łatwo to zauważyć obserwując dzieci bawiące się laptopem. Zwróciłem uwagę, że mając do wyboru myszkę lub touchpada  - znacznie chętniej korzystają z tego drugiego. To zmysł dotyku w pierwszej kolejności pomaga dzieciom poznawać świat. Dziecko potrzebuje tej bliskości, żeby lepiej wyczuć urządzenie. Apple jest liderem w tej dziedzinie, ze swoim interfejsem multitouch, pozwalającym na kontrolowanie urządzenia więcej niż jednym palcem.

Sam wygląd tableta już wspomaga interakcję. Płaski i regularny, podobny do zeszytu, przypomina to, do czego ludzie byli przyzwyczajeni jeszcze dziesięć, dwadzieścia lat temu. iPad, wyglądający jak starszy brat iPhone'a, reprezentuje ten sam ascetyczny, solidny, wręcz chirurgiczno - narzędziowy wygląd. Wykorzystano łagodne i zaokrąglane linie, połyskliwe materiały. Nasze oczy będą ukontentowane. 


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"he is calling you stupid" - LOL

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jeżeli nie uda się to Apple, to komu?" Ano właśnie. Ale czy takie "odwrócenie procesu twórczego", które odkrywa lub nawet demaskuje przed nami autor, nie jest przypadkiem najjaskrawszą wersją konsumpcjonizmu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No troszkę pro-Apple tekst, aczkolwiek jeśli autor jest użytkownikiem produktów firmy to w pełni to rozumiem. Sam korzystam wyłącznie z laptopów Apple od prawie czterech lat. Nie dlatego, że uważam się za "elitę", a dlatego że od komputera wymagam pełnej niezawodności i kooperacji z użytkownikiem. Nie cierpię tracić czasu na ciągłe konfigurowanie, naprawianie, reinstalowalanie system i walkę z wirusami. Stylowy wygląd gadżetów to dla mnie jedynie dodatek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dziecko potrzebuje tej bliskości, żeby lepiej wyczuć urządzenie. Apple jest liderem w tej dziedzinie, ze swoim interfejsem multitouch, pozwalającym na kontrolowanie urządzenia więcej niż jednym palcem."
dalej nie dałem rady czytać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki sukces marketingowy firmy Apple, który sam się napędza jak kula śniegowa. Trzeba o tym pisać bo wszyscy o tym piszą. Tak właśnie funkcjonuje super marketing. Wysokie ceny potwierdzają, że jest i będzie to sprzęt tylko dla "Elity".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.