Facebook Google+ Twitter

iPhone pobił Nikona D90. Fotografia "komórkowa" coraz popularniejsza

Najpopularniejszym aparatem fotograficznym w serwisie Flickr jest ...iPhone 4. Aplikacje fotograficzne w smartfonach zyskują zaś, liczone w milionach, rzesze użytkowników. Można jednak odnieść wrażenie, że producenci ciągle nie potrafią wykorzystać potencjału, jaki ukazują liczby.

 / Fot. Rafał Gdak/W24Z aplikacji Instagram dla iPhone'a korzysta ponad 4 mln użytkowników. Zasada działania programu jest prosta. Robimy zdjęcie, wybieramy jeden z kilkunastu filtrów i dzielimy się nim. Walor społecznościowy jest oczywisty. Fotoamatorzy mogą przeglądać zdjęcia innych z poziomu telefonu, ale jak grzyby po deszczu powstają serwisy internetowe, które umożliwiają oglądanie ich za pomocą przeglądarki. Przykładem może być instagrid.me.

Po aparat w telefonie zaczynają też sięgać profesjonaliści. Damon Winter z "The New York Times, otrzymał nawet nagrodę Pictures of the Year International za zdjęcie z Afganistanu, wykonane z pomocą innej aplikacji - Hipstamatic. Ten sam program posłużył do zrobienia fotografii, która znalazła się na jedynce "Tygodnika Powszechnego". Czego to dowodzi? Zdjęcia z telefonu przestają być synonimem braku jakości. A słynne powiedzenie, że fotografować można nawet puszką po Coca Coli, nabrało mocy.

Powody popularności są oczywiste. Najlepszy aparat to ten, który mamy akurat przy sobie. Lustrzanki zabierają dużo miejsca, trzeba je nosić w osobnej torbie. Aparaty kompaktowe niby są mniejsze, ale też muszą stanowić dodatkowy ekwipunek. Telefon praktycznie zawsze mamy przy sobie. Stał się on nieodzownym elementem naszego życia.

Czytaj dalszą część tekstu w serwisie Technologie Wiadomości24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

:-)
  • :-)
  • 11.07.2011 12:18

Na nic sprzętu kupa, gdy fotograf ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

chwytliwy świetny tytuł artykułu ;) sugeruje wiele

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pełni zgadzam się z Rafałem > fakt jest faktem!
Krystianie, nie mogę się zgodzić na uogólnianie i zaniżanie poziomu flickr'a - znajdziesz tam wszystko, zdjęcia byle jakie, ale także doskonałe! Wystarczy zajrzeć i znaleźć coś dla siebie. Jeśli nie lubisz flickr'a, może polubisz 1x.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://fotoblogia.pl/2010/11/24/z-iphoneem-na-wojne - to dwie z fotografii w nagrodzonym fotoreportażu Damona Wintera. Zdjęcia z kompaktu nie zawsze będą "o niebo lepsze", bardzo często bez obróbki będą gorsze niż w przypadku zastosowania takich aplikacji, jak Hipstamatic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Argument o byciu pod ręką jakoś mnie nie przekonuje. Kompakt może być tylko trochę większy od komórki, mieścić się nawet w kieszeni, też być pod ręką, a zdjęcia są o niebo lepsze. A co w sytuacji, gdy ktoś ma komórkę z aparatem robiącym zdjęcia na zasadzie jasna plama, ciemna plama, a na iPhone'a zwyczajnie go nie stać? Poza tym, dla mnie komórka ma przede wszystkim służyć do dzwonienia, esemesowania i ewentualnie przeglądania netu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marzenie...ale drogie marzenie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, coraz więcej zdjęć wykonanych komórkami pojawia się w prasie, zwłaszcza w reporterce wojennej. Do galerii się to nie nada, ale informacje przekaże często lepiej niż niejeden geniusz z wielką l-ką:]

Komentarz został ukrytyrozwiń

W podsumowaniu napisałem, że rozumiem narzekania fotografów. Płaszczyzną dyskusji nie jest tu porównanie możliwości, bo te są zwyczajnie nieporównywalne. Rzecz w czym innym, że aparaty w telefonach znajdują też coraz częściej zastosowania profesjonalne. Nie wiem czy to kwestia lansu zawodowców, udowadniania, że "się da", ale fakt jest faktem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile zgadzam się że telefon jest "zawsze pod ręką" i to jest jego główny atut to dyskusja o jakości zdjęć z komórki i porównywanie denka od słoika z lustrem to jakaś pomyłka, no chyba że ma to tłumaczyć poziom zdjęć w serwisie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.