Facebook Google+ Twitter

IPN będzie chciał przesłuchać Aliego Agcę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-26 13:19

Po kilku latach starań polskich władz włoski sąd apelacyjny wyraził zgodę na przekazanie katowickiemu IPN protokołów przesłuchań Ali Agcy - dowiedział się serwis internetowy tvp.info. Otwiera to drogę do przesłuchania zamachowca przez polskich śledczych.

Razem z protokołami zeznań tureckiego zamachowca, który w maju 1981 roku postrzelił Jana Pawła II, polscy śledczy otrzymają też protokoły przesłuchań Bułgarów podejrzanych o inspirowanie zamachu.

- Włoski sąd zlecił już właściwemu organowi przygotowanie dla nas kopii. Dokładnie je przeanalizujemy i wówczas zechcemy przesłuchać Ali Agy - powiedziała serwisowi tvp.info prokurator Ewa Koj, naczelnik Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, oddziału IPN w Katowicach.

Do Polski może trafić nawet kilkanaście tysięcy stron dokumentów. Do tej pory w rękach polskich śledczych znalazło się 20 tysięcy stron innych materiałów związanych z zamachem na Jana Pawła II, w tym ustalenia tak zwanej Komisji Mitrochina.

Katowicki pion śledczy IPN wszczął w czerwcu 2006 roku śledztwo w sprawie "spisku komunistycznych służb specjalnych kierujących zamachem na Jana Pawła II w maju 1981 roku". Zamach uznano za zbrodnię komunistyczną.

Kluczowym świadkiem ma być Ali Agca, który dokonał zamachu. Jednak terrorysta powiązany z tureckimi ekstremistami i mafią narkotykową wielokrotnie zmieniał swoje zeznania. Kilka miesięcy temu przebywający w tureckim więzieniu zamachowiec zwrócił się nawet o nadanie mu polskiego obywatelstwa.

Według włoskiego sędziego Ferdinando Imposimato, który nadzorował dochodzenie w tej sprawie, a obecnie przeprowadza swoje prywatne śledztwo, za zamachem na Jana Pawła II stały tajne służby Bułgarii wspierane przez KGB i enerdowską STASI. Uważa on, że polskie SB nie brało udziału w przygotowaniu morderstwa, ale mogło wiedzieć o tym przedsięwzięciu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.