Facebook Google+ Twitter

IPN chce uczcić pamięć Polaków pomagającym Żydom w czasie okupacji

Kampania społeczna "Życie za życie" ma uczcić pamięć Polaków, którzy byli gotowi poświęcić własne życie, aby w czasie II wojny światowej ratować Żydów. Jej organizatorem jest IPN oraz Narodowe Centrum Kultury.

 / Fot. z materiałów dla prasy- Celem kampanii edukacyjnej, zainicjowanej przez IPN i NCK, z udziałem firmy Picaresque, jest dotarcie do społeczeństwa polskiego z przekazem, że w latach II wojny światowej Polacy ratujący Żydów narażali na śmierć nie tylko siebie, ale i swoich najbliższych (dzieci, rodziców i siebie), że są naszymi bohaterami narodowymi obok bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Polacy podróżujący po świecie i spotykający się ze znajomymi, często są bombardowani niesprawiedliwymi ocenami historycznymi dotyczącymi relacji polsko - żydowskich w czasie II wojny światowej. Często, sami nie mają dość siły i argumentów, by podjąć dyskusję z oszczerstwami czy też przejawami nagromadzonej przez lata ignorancji. Najlepszą formą prezentacji historii Polski jest sam naród, uzbrojony w wiedzę i prezentujący bogactwo naszej kultury - komentuje prof. Jan Żaryn, dyrektor Biura Edukacji Publicznej, który jest merytorycznym koordynatorem projektu.

Program kampanii

Działania w ramach projektu "Życie za życie" zostaną przeprowadzone we wrześniu i grudniu bieżącego roku oraz w marcu przyszłego roku. W ramach kampanii zostanie opublikowane polskie wydanie "Księgi sprawiedliwych" - obecnie jednego z najpełniejszych zestawień danych ludzi, którzy ratowali Żydów w czasie wojny. Będą bilboardy, plakaty i spoty telewizyjne, opowiadające historie Polaków, którzy pomagali Żydom. Zostanie też wydany specjalny pakiet edukacyjny dla nauczycieli, który ma pomóc w omawianiu tego tematu w szkole. W marcu zostanie otworzona wystawa poświęcona Polakom ratującym Żydów. - Przygotowujemy także kolejne pozycje z IPN-owskiej serii wydawniczej pt. „Kto ratuje jedno życie…”. Wspieramy inicjatywy społeczne, przede wszystkim budowę pomnika pamięci Polaków, którzy narażali życie by ratować Żydów. Mam nadzieję, że ta inicjatywa Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów zakończy się wybudowaniem pomnika w Warszawie, przy placu Grzybowskim. Będziemy też prezentować wyniki badań naukowych dotyczących tego tematu, a prowadzonych m.in. przez pracowników IPN - mówi prof. Jan Żaryn.

Historia

Polska w czasie II wojny światowej była jedynym krajem, w którym za niesienie pomocy Żydom Niemcy karali śmiercią. Za uchylenie się od złożenia donosu na sąsiada chroniącego podejrzanego lokatora - groził obóz koncentracyjny. Podanie szklanki wody czy kromki chleba Żydowi mogło się zakończyć
śmiercią pomagającego mu Polaka. Za ukrywanie Żyda we własnym domu, śmierć ponosiła cała rodzina. Mimo to wielu Polaków nie zważając na konsekwencje, narażając własne życie ratowało życie prześladowanym. Miłość do bliźniego i wartości wyniesione z domu rodzinnego sprawiły, że Polacy potrafili sprzeciwić się nimieckiemu reżimowi.

- Żyd, który podjął heroiczną decyzję, by opuścić bądź co bądź swoje środowisko, czyli getto, i swoich najbliższych, przebywając po aryjskiej stronie nie mógł uratować swego życia bez pomocy Polaków. Nie wiemy, ilu Żydów zdecydowało się na ten krok. Z warszawskiego getta, najprawdopodobniej z liczby 400 000 osób, podjęło to ryzyko ok. 25 do 30 tys[...]. Często, by ratować jedną osobę czy całą rodzinę żydowską, musiało w to ryzykowne dzieło zaangażować się kilkadziesiąt osób. Sama pomoc także niejedno miała oblicze; to pojęcie obejmuje całe spectrum działań, od wystawienia fałszywej metryki, dokumentów okupacyjnych, po znalezienie żywności i w końcu udzielenie pomocy doraźnej bądź stałej. To także udział w konspiracji na rzecz Żydów, w ramach RPŻ (Rada Pomocy Żydom "Żegota"), ale także i przede wszystkim indywidualny gest miłosierdzia chrześcijańskiego. O skali pomocy decydował pośrednio także niemiecki okupant i jego prawo, stosujące odpowiedzialność zbiorową. Żydom pomagały także dzieci, np. 6-letnia dziewczynka, która miała za zadanie podczas wypasania krów, informować wieś o zbliżającym się Niemcu - mówi prof. Żaryn.

Za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej instytut Yad Vashem uhonorował medalem " Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata " ponad 6 tysięcy Polaków, co stanowi 30 procent wszystkich zasłużonych. Jak przekonują historycy liczba ta to jedynie wierzchołek góry lodowej. Szacuje się, że Polaków zaangażowanych w różne formy pomocy Żydom było od 300 tysięcy do nawet miliona osób. Ostrożne szacunki mówią o liczbie 50 do 120 tys. Żydów uratowanych przez Polaków.

***
Pomysłodawcy akcji "Życie za Życie" apelują , aby każdy kto zna historie osób, które pomagały Żydom w czasie II wojny światowej, zgłosił się do organizatorów projektu. "Chodzi o to aby każdy taki przypadek został opisany a pamięć o takich ludziach nie zginęła - wyjaśnia Jan Żaryn.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To jest rola IPN-u!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.