Facebook Google+ Twitter

IPN: dokumenty Suboticia odtajnione 17 października

W związku z publikacjami prasowymi dotyczącymi Milana Suboticia, IPN zdecydował, że odtajni dokumenty związane ze współpracą obecnego sekretarza programowego TVN ze służbami specjalnymi PRL.

fot. Agata Ślusarczyk/ Podpisaną przez Subiticia deklarację wsółpracy ujawnił DziennikW IPN znajduje się teczka zawierająca dowody na współpracę sekretarza programowego TVN Milana Subotićia z wojskowymi służbami specjalnymi – poinformowało "Życie Warszawy". Zarząd stacji wydał oświadczenie w tej sprawie.


Dwa tygodnie temu o współpracy Suboticia z wojskowymi specsłużbami napisała “Gazeta Polska”. Tygodnik nie przedstawił dowodów, zasugerował natomiast, że właśnie agenturalne powiązania sekretarza programowego "TVN" mogły mieć wpływ na działanie redaktorów prowadzących program “Teraz My”, którzy doprowadzili do nagrania, a następnie wyemitowali fragmenty potajemnych negocjacji polityków PiS z posłanką Renatą Beger. Milan Subotić absolutnie osób o nazwisku Subotić jest kilka i mogła zajść pomyłka. Z kolei zarząd "TVN" poinformował w specjalnym komunikacie, że zbada wnikliwie wszelkie dokumenty dotyczące współpracy Milana Suboticia ze służbami specjalnymi.

Dziś “Życie Warszawy” opublikowało kopię deklaracji Suboticia, pochodzącej z jego teczki, która do niedawna znajdowała się w zbiorze zastrzeżonym IPN.
W zacytowanym fragmencie lojalki czytamy: “(...) Zobowiązuje się sumiennie i lojalnie wykonywać stawiane mi zadania zgodnie z posiadanymi możliwościami oraz przekazywać Wywiadowi tylko prawdziwe informacje, niczego nie zatajając (...)”.
Jak pisze dziennik, z teczki Suboticia wynika, że pierwsze rozmowy o współpracy wywiad wojskowy PRL przeprowadzał z nim już na przełomie 1980 i 1981 roku.

Z notatki ppłka Mariana Kastelika z 27 lutego 1984 roku wynika, że to wojskowe służby skierowały Suboticia do pracy w TVP. "Od 5.11 1982 roku do 28.04 1983 roku oddelegowany na praktykę do redakcji DTV, gdzie dał się poznać jako zdyscyplinowany, sumienny i dyspozycyjny dziennikarz. Z tego też względu otrzymał propozycję podjęcia - po zakończeniu służby wojskowej - pracy zawodowej w telewizji" napisał prowadzący. W telewizji brakowało wolnych etatów, ale po interwencji płk Wojciechowskiego, ówczesnego szefa TVP, Subotić dostał pracę. Jego zadaniem miało być m.in. rozpracowywanie środowiska dziennikarskiego. Po 1989 roku Subotić został przejęty przez WSI, jednak teczka dotycząca tego okresu jego pracy dla specsłużb jest nadal utajniona.

Zarząd TVN: Zbadamy wnikliwie wszystkie dokumenty

Tymczasem Zarząd TVN wydał oświadczenie, że "zbada wnikliwie wszelkie dokumenty dotyczące współpracy Milana Suboticia ze służbami specjalnymi w okresie istnienia PRL".


– Sprawą najbardziej istotną jest jednoznaczne stwierdzenie, czy taka współpraca była kontynuowana w wolnej Rzeczpospolitej, czemu sam zainteresowany kategorycznie zaprzecza. Ocena działalności Milana Suboticia w wolnej Polsce będzie podstawą do podjęcia ewentualnych decyzji personalnych – czytamy w oświadczeniu.

Zarząd TVN podkreśla, że "można i trzeba krytycznie oceniać - nie będącą przecież tajemnicą - pracę Milana Suboticia dla Dziennika Telewizyjnego TVP w latach 80. Tym bardziej za naganną trzeba uznać współpracę ze służbami specjalnymi w tamtym okresie. Należy jednak podkreślić, że od 1997 roku, kiedy Milan Subotić rozpoczął pracę w TVN, nigdy nie odnotowaliśmy, by jego przeszłość miała jakikolwiek wpływ na pracę w naszej stacji.

W oświadczeniu czytamy także, że Milan Subotić "wykazał przez ostatnie 9 lat obiektywizm i bezstronność".

– Jego profesjonalizm podkreślali i podkreślają wszyscy pracujący z nim dziennikarze. Pozostajemy nadal przekonani, że w czasie swej pracy w TVN Milan Subotić był lojalny jedynie wobec naszej stacji i nie dopuścił się współpracy z jakimikolwiek służbami specjalnymi – napisał Zarząd.

Zdaniem doktora Antoniego Dudka z IPN dotychczas ujawnione dowody w sprawie Suboticia, nie przesądzają o jego współpracy z wywiadem wosjkowym PRL.

Dudek dodaje jednak, iż dopóki nie poznamy wszystkich dokumentów w tej sprawie, nie możemy wykluczać żadnych scenariuszy.

Tak ostrożny w wydawaniu wyroków nie jest Adam Bielan z PiS.


Wasserman - To oczywiste, że Subotić był agentem
Według koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna, jest oczywiste, że Milan Subotić, obecny sekretarz programowy TVN, był agentem służb specjalnych.

Pytany, czy Subotić był agentem również po 1989 roku, Wassermann powiedział dziś w Krakowie – Mogę mówić tylko o dokumentach, które są dokumentami jawnymi i do których myślę, będziecie mieli Państwo dostęp, i mogę mówić o okresie do 1990 roku.

Nawiązując do telewizji TVN, w której Subotić jest zatrudniony, Wassermann określił tę stację jako dziwną firmę. W jego ocenie – jeśli popatrzeć, jak relacjonuje przebieg życia publicznego, to można dojść do wniosku, że to strona konfliktu, strona politycznego sporu.

– Jeśli w tej stronie są osoby, które wcześniej miały do czynienia ze służbami, to musi to budzić bardzo daleko idący niepokój. Takie przesłanki można wysnuć nawet po reakcji na fakt, który jest dziś oczywisty, że pan Subotić był agentem. Nie spotkaliśmy się z żadnym słowem potępienia – powiedział Wassermann.

Według ministra, Subotić oprócz zadań, które są potrzebne służbom w sprawie bezpieczeństwa, wykonywał także zadania dotyczące środowiska, w którym się znajdował. – To dotyczyło jego kolegów. To jest przekazywanie na przykład o nastrojach, o planowanych zmianach, o proponowanych awansach. Takie rzeczy są kuchnią takiej instytucji jak telewizja – mówił.

Jak dodał, Subotić był określany jako wartościowy agent.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Masz rację. Poprawiłem. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tytule *współpracy Subotića* - jednak *Suboticia* (pod. *Bregović/Bregovicia); parokrotnie w tekście
pod koniec - *ówczesnego szefa TVP, Subotić Subotić dostał pracę*; podwójny agent?
Ciekawe, co z tej afery jeszcze wyda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.