Facebook Google+ Twitter

IPN dostał materiały nt. zamachu na papieża

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-24 19:42

Katowicki IPN po roku oczekiwania otrzymał z Włoch materiały dotyczace zamachu na papieża Jana Pawła II. W głównej mierze są to akta z przesłuchań Ali Agcy.

Naczelnik pionu śledczego IPN w Katowicach prokurator Ewa Koj poinformowała, że Instytut otrzymał 73 protokoły - w sumie blisko 2 tysiące 800 stron, a także protokoły z przesłuchań oskarżonych w tak zwanym procesie bułgarskim.

Prokurator Ewa Koj jest przekonana, że materiały te z pewnością wiele wniosą do śledztwa, które jest jednym z priorytetów IPN.

Katowicki IPN wszczął .śledztwo w sprawie "spisku komunistycznych służb specjalnych kierujących zamachem na Jana Pawła II" w czerwcu 2006 roku. Śledczy nie kryją, że chcieliby sami przesłuchać zamachowca, ale wcześniej muszą zapoznać się z tym, co już zeznał.

Zamach uznano za zbrodnię komunistyczną. Według włoskiego sędziego Ferdinando Imposimato, który jako sędzia prowadził dochodzenie w tej sprawie, za zamachem na Ojca Świętego stały tajne służby Bułgarii wspierane przez KGB i enerdowską STASI. Uważa on, polskie SB nie brało udziału w przygotowaniu morderstwa, ale mogło wiedzieć o tym przedsięwzięciu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.