Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12466 miejsce

IPN dotarł do testamentu gauleitera Prus. Erich Koch napisał go w polskim więzieniu

Instytut Pamięci Narodowej uzyskał dostęp do testamentu gauleitera Prus Wschodnich, Ericha Kocha. Dokument pochodzi z 1967 r., gdy nazista przebywał w polskim zakładzie karnym.

 / Fot. Bundesarchiv, Bild 146-1969-067-01 / CC-BY-SA [CC-BY-SA-3.0-de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia CommonsTestament składa się z dziewięciu zapisanych dwustronnie kartek formatu A4. Został spisany po niemiecku. Jego adresatem jest rodzina i przyjaciele nazistowskiego zbrodniarza. Dokument zawiera krótki życiorys Kocha wraz z opisem funkcji partyjnych. Jak zapewnia dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, jest to unikatowe źródło, dotychczas nieznane badaczom - czytamy w serwisie Gazeta.pl.

Dokument pochodzi z 1967 r. Możliwe, że został spisany w szpitalu więziennym w Łodzi. Erich Koch bał się, że nie przeżyje operacji. Od 1959 r. ciążył na nim wyrok śmierci.

Testament został przekazany IPN-owi przez prywatnego kolekcjonera. Wymaga on prac konserwatorskich. Nie ma w nim śladu informacji o legendarnej Bursztynowej Komnacie. Po II wojnie światowej polska, radziecka i NRD-owska bezpieka podejrzewały, że Koch może mieć wiedzę na temat miejsca ukrycia bezcennego dzieła sztuki, podarowanego przez króla Prus, Wilhelma I, carowi Piotrowi I.

Erich Koch był wysokim urzędnikiem NSDAP. Do partii wstąpił już w 1922 r. W roku dojścia Hitlera do władzy mianowano go nadprezydentem Prus. Aresztowali go Brytyjczycy w 1949 r. Przekazali go władzom polskim w 1950 r., choć o ekstradycję starał się też Związek Radziecki. Przed sądem stanął dopiero w 1958 r., a w marcu 1959 r. został skazany na karę śmierci. Podczas procesu twierdził, że nie wiedział o niemieckich zbrodniach i jest niewinny. Przyjmuje się, że był odpowiedzialny za śmierć kilkuset tysięcy Żydów i Polaków, Zmarł 12 listopada 1986 r. w więzieniu w Barczewie w wieku 90 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.