Facebook Google+ Twitter

IPN i żarty z okresu PRL

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-22 16:09

W kolejna rocznicę uchwalenia Manifestu Lipcowego, 22 lipca Instytut Pamięci Narodowej wydał najpopularniejsze żarty z władz PRL-owskich i realiów tamtego okresu. W najnowszym Biuletynie IPN można znaleźć także dowcipy z czasów okupacji niemieckiej, zwłaszcza te, na których wzorowany był humor okresu PRL.

Szef Biura Edukacji Publicznej IPN profesor Jan Żaryn powiedział, że w Polsce Ludowej dowcip był uznaną formą sprzeciwu społeczeństwa wobec absurdalnej PRL-owskiej rzeczywistości, i sposobem na przeżycie w tym systemie. Jan Żaryn podkreślał, że dowcipy PRL miały niewątpliwy walor terapeutyczny. Bohaterami dowcipów bywały często: zarówno pierwsi sekretarze partyjni, jak i milicjanci czy ZOMO-wcy. Ale też przedmioty - na przykład papier toaletowy, alkohol czy kiełbasa, a raczej jej brak.

Profesor Paweł Wieczorkiewicz powiedział, że dowcip był orężem w walce w komunizmem i sposobem wyrażania podmiotowości społeczeństwa. Historyk dodał, że lata komunizmu stały sie znośne dzięki humorowi z władz i absurdów rzeczywistości.

Profesor Wieczorkiewicz podkreślał, że dowcipy PRL-owskie w krzywym zwierciadle odbijały najprawdziwsze realia tamtych czasów, podobnie jak filmy Stanisława Barei.

Człowiek, który w PRL-u dowcipem zajmował się z wielkimi sukcesami, satyryk Jan Pietrzak powiedział, że najprościej ujmując, żarty były sposobem na przetrwanie w zgrzebnej i niebezpiecznej rzeczywistości.
Dowcipy bywały też niebezpieczne same w sobie: za żart na temat portretu Stalina jeden z opowiadających został skazany na dwa lata więzienia.

W Biuletynie IPN można znaleźć nie tylko zbiór dowcipów z PRL i okupacji niemieckiej, ale też długą rozmowę z Janem Pietrzakiem o humorze z czasów Polski Ludowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.