Facebook Google+ Twitter

IPN inwigilował pilotów Tu-154M. Kalisz zapowiada powołanie komisji

"Rzeczpospolita" podała, że na wniosek Rosjan, polski Instytut Pamięci Narodowej sprawdził przeszłość trzech pokoleń rodzin pilotów prezydenckiego samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Poseł SLD Ryszard Kalisz powiedział w programie TVN24 "Kawa na ławę", że jeśli tak było, to byłby to skandal.

Od kilku dni funkcjonuje w mediach i obiegu publicznym informacja o inwigilacji pilotów rozbitego w lesie smoleńskim prezydenckiego samolotu Tu-154M. Poseł SLD Ryszard Kalisz, szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości, powiedział w telewizyjnym programie TVN24 "Kawa na ławę", że jeśli by tak było, to byłby to skandal. Skomentował w ten sposób doniesienia gazety "Rzeczpospolita", która napisała, że na wniosek Rosjan polski Instytut Pamięci Narodowej sprawdził przeszłość trzech pokoleń rodzin pilotów samolotu Tu-154M. Poseł zapowiedział, że w związku z tym zwoła specjalne posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości w związku z tą sprawą.

Rzeczpospolita podała, że "do IPN wystąpiła - powołując się na wniosek o pomoc prawną skierowany przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej - Wojskowa Prokuratura Okręgowa". Na wniosek Rosjan IPN sprawdził przeszłość trzech pokoleń rodzin pilotów. Według gazety, oficjalnie chodziło o ustalenie kręgu osób uprawnionych do uzyskania w rosyjskim śledztwie statusu osób poszkodowanych.

To interesujące i zaskakujące, zwłaszcza, że większość danych w przypadku pozostałych ofiar katastrofy i ich bliskich, została ustalona na podstawie dokumentów urzędów stanu cywilnego. Naczelna Prokuratura Wojskowa - według gazety - nie potrafiła powiedzieć, dlaczego akurat w przypadku tych dwóch pilotów: mjr. Arkadiusza Protasiuka i ppłk. Roberta Grzywny, zwróciła się dodatkowo do IPN. Pracownicy IPN przekazali informacje prokuratorom zgodnie z nakazem prawa. Przedstawiciele tej instytucji wyrazili jednocześnie swoje zaniepokojenie i przekazali je Prokuratorowi Generalnemu, Andrzejowi Seremetowi.

Zaskoczony informacją gazety, poseł Ryszard Kalisz stwierdził w TVN24, że posiedzenie Komisji Sprawiedliwości zwoła, po uprzednim kontakcie z Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem. Trzeba z nim "ustalić czy prokuratura jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć". Gdyby tak było, jak napisała "Rzeczpospolita", to "byłby to skandal" - donosi tvn24.pl.

Według polskich przepisów - w drodze pomocy prawnej, kraj może odmówić i stwierdzić, że jest to niezgodne z prawem miejscowym - wyjaśnił parlamentarzysta SLD. Poseł Kalisz powiedział, że nie rozumie, dlaczego prokuratura tak automatycznie przekazała ten wniosek do IPN. Podkreślił, że ta sprawa musi zostać wyjaśniona.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

puchacz
 • puchacz
 • 16.04.2012 19:28

nasza anoszka ma sie dobrze ... a rosja to nie imperium tylko wschodni biedny i słabiutki oj słabiutki sąsiad ..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Putin Tuska pogłaskał, więc
 • Putin Tuska pogłaskał, więc
 • 16.04.2012 17:23

@ pruchacz i smerf

Przecież wasza dziewczyna to Anodina, więc w czym rzecz ?
Tusk z ufnością niemowlęcia oddał w brudne łapy ponoć przyjaznego imperium całe śledztwo a IPN dobrego uczynku naszym przyjaciołom zrobić nie może ? A dlaczegóż to?
Jeszcze sobie o nas Ruskie źle pomyślą, że my z szabelkami itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 elf
 • elf
 • 16.04.2012 15:38

Po co ta Rzepa tak kłamie i skąd ma tak nieprawdziwe przecieki ? To stare wtyki pisowców produkują i przerabiają jakieś zasłyszane wieści . Działają na szkodę państwa i robią wszystko aby prawda smoleńska nie wyszła na jaw . Kaczyński ma brudne ręce i czarne sumienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 16.04.2012 12:36

jesli IPN inwiligował pilotów to byłby to skandal..zresztą IPN już kilkakrotnie z politycznych pobudek brał udział w hecach...

Komentarz został ukrytyrozwiń
SYBIRAK
 • SYBIRAK
 • 16.04.2012 11:03

Trzeba zlustrować prokuratorów którzy żądali aktów z IPN i działali na korzyść SOWIETÓW.
A najlepiej zlustrować cały rząd , który jest CICHODAJKĄ dla rosji

Komentarz został ukrytyrozwiń
nie dajcie się zwariować
 • nie dajcie się zwariować
 • 16.04.2012 10:47

Kalisz należał do PZPR, która pilnie wykonywała polecenia Moskwy i nadzorowała ruski ład nad Wisłą.
Po kanciastym stole (żadnym tam - okrągłym), nasz cwaniak przy wsparciu różowych cwaniaków z Solidarności, razem z partyjnymi szczwanymi lisami, przepoczwarzyli się błyskawicznie w zachodnioeuropejskich demokratów i teraz on najbardziej subtelnym znawcą demokracji i Polakiem całą gębą, i to takim co ani kawałka niczego ruskim nie odda i gotów z szabelką na Moskwę ruszyć.
Zapomniał, że należąc do PZPR ruskim już dawno swoją cnotę oddał (jesli ją kiedykolwiek miał).
Że Rosja to nasz największy przyjaciel, któremu się nic nie odmawia.
Wie o tym dobrze Tusk, który z ufnością niemowlęcia oddał sprawę Smoleńska w czcigodne dłonie dostojnika z ruskiej bezpieki a Kalisz ani nie pisnął.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jury
 • jury
 • 16.04.2012 05:37

trzeba zwrocic sie do IPN by ujawnilo pochodzenie przodkow rodziny kaczynskich kilkstein.zycie dziadkow ma zasadniczy wplyw na zycie wnukow

Komentarz został ukrytyrozwiń
po
 • po
 • 15.04.2012 23:41

dlaczego do PO należą mało inteligentni ludzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
wodnk
 • wodnk
 • 15.04.2012 23:11

Ludzie skończmy wreszcie z tym Smoleńskiem ! Szkoda tych 96 osób ktore zginęły ,ale nic im już życia nue zwróci ,a my dalej będziemy obrzucać się nawzajem błotem.To do niczego dobrego nie prowadzi ,a wzamga tylko wzajemną nienawiść. A tak nawiasem mówiąc to rozrabia tylko grupa osób związanych z PIS-em.

Komentarz został ukrytyrozwiń
inwigilacja
 • inwigilacja
 • 15.04.2012 22:37

Proponuje by autor artykułu sprawdził znaczenie słowa inwigilacja. To po pierwsze, a po drugie tytuł nie zgadza się z treścią... To nie działania IPNu są zastanawiające ale działania prokuratury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.