Facebook Google+ Twitter

IPN musi przeprosić Adama Michnika

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-20 16:31

IPN musi przeprosić Adama Michnika za podanie niezgodnej z prawdą informacji o jego ojcu - zdecydował Sąd Apelacyjny w Warszawie. Orzeczenie jest prawomocne.

W zeszłym roku Instytut Pamięci Narodowej w jednej z publikacji dotyczącej Marca 1968 roku napisał, że ojciec Michnika w 1934 roku został skazany za szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego.

Tymczasem wyrok dotyczył działalności w Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy oraz "próby zmiany przemocą ustroju Polski". Naczelny "Gazety Wyborczej" podał IPN do sądu o ochronę dóbr osobistych.

Sąd Apelacyjny zmienił wyrok sądu niższej instancji. Instytut musi przeprosić Adama Michnika na swojej stronie internetowej i na łamach "Rzeczpospolitej". W oświadczeniu IPN ma przyznać, że źródła historyczne pozwalały bez trudu ustalić prawdę.

Instytut ma też wyrazić ubolewanie z powodu niestaranności, przejawiającej się brakiem weryfikacji opublikowanej wiadomości, naruszającej prawo Michnika do kultywowania dobrej pamięci o jego zmarłym ojcu.

Przeprosiny muszą się ukazać w terminie 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Jednocześnie Sąd Apelacyjny zdecydował, że IPN nie musi wpłacać 50 tysięcy złotych na cel społeczny, czego domagał się Adam Michnik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.