Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28959 miejsce

IPN przypomina Polaków zabitych za pomoc Żydom

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-17 08:53

Polacy masowo ratowali Żydów podczas wojny.

 / Fot. Materiały prasowe- Żeby ratować jednego Żyda , potrzebne było zaangażowanie co najmniej 20 Polaków - mówi szef biura edukacji IPN dr Jan Żaryn. - A to oznacza, że w czasie wojny zajmowało się tym kilkaset tysięcy Polaków. To są bohaterowie tacy sami jak żołnierze Państwa Podziemnego.

Według różnych szacunków dzięki pomocy takich ludzi jak Irena Sendlerowa, która wyprowadziła z warszawskiego getta tysiące dzieci, wojnę przeżyło od 40 tys. do nawet 100 tys. Żydów. Za ich ratowanie swoim życiem zapłaciło ponad 1000 Polaków. O bohaterstwie tych ludzi dziś mało kto wie, dlatego IPN we współpracy z Narodowym Centrum Kultury rozpoczął kampanię edukacyjną "Życie za życie", która ma uświadomić Polakom i obcokrajowcom, jak ogromne ryzyko niosło ukrywanie Żydów.

- W innych krajach za pomoc Żydom Niemcy karali grzywną, zwolnieniem z pracy - przypomina Żaryn. - Tylko w Polsce obowiązywało prawo, w myśl którego karano śmiercią za jakąkolwiek pomoc okazaną Żydom: ukrywanie, przewożenie z miejsca na miejsce, a nawet podanie kromki chleba.

Za pomoc Żydom zapłaciła m.in. rodzina Ulmów ze wsi Markowa na Podkarpaciu. Najpierw musieli patrzeć, jak Niemcy mordują znalezionych w ich domu ośmioro Żydów. Potem usłyszeli słowa żandarma Josepha Kokotta. - Patrzcie, jak giną polskie świnie, które przechowują Żydów - powiedział. Na oczach dzieci Niemcy zastrzelili rodziców - Józefa i ciężarną Wiktorię Ulmów, a po krótkiej naradzie, co zrobić z dziećmi, zabili całą szóstkę. Ta zbrodnia, która wydarzyła się 24 marca 1944 r., to jeden z wielu przypadków okrutnych działań Niemców wobec Polaków pomagających Żydom.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.