Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3550 miejsce

IPN sprawdzi czy Polacy torturowali w czasie wojny Żydów w Gniewczynie

68 lat temu, w podkarpackiej wsi Gniewczyna, Polacy gwałcili, torturowali, aż w końcu wydali Niemcom 18 miejscowych Żydów - tak twierdzi naoczny świadek, Tadeusz Markiel, na łamach tygodnika "Polityka". Sprawie przyjrzy się IPN.

Domena publiczna/ Zamordowani Żydzi podczas Holokaustu / Fot. Fot. wikipedia.pl/ USHMM"Wszyscy zostali uwięzieni w ciemnej komorze, bez okna, tylko z lufcikiem wentylacyjnym. Pozbawienie ich wolności wróżyło najgorsze. Podobnie jak esesmani w Oświęcimiu, strażnicy zastosowali kamuflaż, łudzili więźniów, że pozostawią ich przy życiu, jeśli ci oddadzą pieniądze, złoto i powierzone zaufanym ludziom ubrania, buty i inne rzeczy i jeśli dzieci nie będą płakać, a dorośli nie będą stawiać oporu. To sprawiło, że nieszczęśliwcy przeszli od szoku po obławie i uwięzieniu do nadziei, że Wszechmogący odmieni ich los. Nie wiedzieli, że wyrok na nich już zapadł, że po gwałtach i torturach będą patrzeć na śmierć swoich dzieci" - wspomina Tadeusz Markiel, w reportażu dla "Polityki".

Wśród ofiar były także dzieci, niektóre miały niespełna rok. Wszyscy spoczęli w anonimowym grobie, blisko miejsca zbrodni. Nikt za ten mord nie odpowiedział, ponieważ do tej pory nikt poza Markielem nie chciał zdradzić przebiegu wydarzeń.

Tadeusz Markiel (zmarł 19 listopada 2010 r.), był emerytowanym podpułkownikiem Wojska Polskiego. Napisał kilka lat temu książkę o II wojnie światowej. Poruszył w niej również temat wydarzeń z Gniewczyny z maja 1942 r. Przed dwoma laty fragment pojawił się w katolickim piśmie "Znak", teraz sprawą zajęła się "Polityka".

12-letni wówczas Markiel wspomina rozstrzelanie Żydów na środku wioski. "Kiedy po domach poszła wieść, że miejscowi uwięzili żydowskie rodziny w domu Lejby Trinczera, natychmiast tam pobiegłem. Z ciekawości i ze współczucia" - wspomina w reportażu. Po dwóch dniach tortur i gwałtów, Polacy wypchnęli Żydów przed dom, a Niemcy kazali im się położyć twarzą do ziemi. Wtedy doszło do egzekucji.

Według tygodnika "Polityka", mord, poza liczbą ofiar jest bardzo podobny do tego w Jedwabnem, rok wcześniej. Tam z rąk Polaków i Niemców zginęło kilkuset Żydów. "Polityka" przypomina, że zarzuty współpracy z okupantem usłyszało wtedy tylko dwóch strażaków.

Sprawie postanowił przyjrzeć się Instytut Pamięci Narodowej. "Prokurator z Rzeszowa przygląda się sprawie. Najwcześniej za miesiąc można spodziewać się jakiś decyzji - wyjaśnia Andrzej Arseniuk, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej, cytowany przez serwis gazeta.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

marek 283
 • marek 283
 • 04.01.2011 08:10

Czy IPN nie ma pilniejszych spraw.

Komentarz został ukrytyrozwiń
paolobin
 • paolobin
 • 06.12.2010 19:23

Drogi pink panther, radzę przeczytać parę książek, między innymi "My z Jedwabnego", obejrzeć film "Pianista", tam są instrukcje obsługi jak znienawidzeni przez niemców Żydzi przeżywali więcej niz 2 lata i 9 miesięcy. Po pierwsze na początku okupacji Żydzi mieszkali swobodnie, potem umieszczano ich w gettach a potem przyszło ostateczne rozwiązanie czyli wyrok śmierci. Tu link http://pl.wikipedia.org/wiki/Endl%C3%B6sung. Tak więc nie trzeba było ich karmić i ukrywać. Co ma do mordu pytanie"co robił Pan Markiel po IIWW"? Nie wydaję mi się, że jest superbiznesmenem, patrz zdjęcie!
Jacy żandarmi i jacy Niemcy brali udział w masakrze? No, własnie to sprawdzi IPN!

Komentarz został ukrytyrozwiń
paolobin
 • paolobin
 • 06.12.2010 19:11

Drogi szczurze, Polityka ujawniła sprawę po śmierci tego człowieka bo tak sobie życzył, bo sie bał, bo za jego życia wnukowie sprawców spaliliby mu dom, zniszczyli samochód, być może pobili. Jakie wydojenie z nas haraczu? To co zabrałeś bezprawnie trzeba oddać! Gdyby zabił Twój sąsiad Twojego dziadka i miałbyś świadków na to, nie chciałbyś szukać sprawiedliwości? Nie chciałbyś ukarać sprawcy męki Twojego przodka? Gdyby zabrano Ci dom, który zbudowałeś za ciężko zarobione pieniądze, czy nie chciałbyś zwrotu tego domu? To wszystko nazywa się uczciwość! Morderców należy karać, złodziejom odbierać!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja Obywatel
 • Ja Obywatel
 • 02.12.2010 08:43

Może z komentarzami poczekamy do ogłoszenia wyników śledztwa prowadzonego przez IPN. Jedno jest pewne, że tak jak w każdym narodzie tak i wśród Polaków byli tacy którzy z narażeniem życia ratowali Żydów jak i tacy, którzy na ich nieszczęściu żerowali i po zabraniu im wszystkiego wydawali Niemcom. To tyle co na razie można powiedzieć w tej sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
szczur internetowy
 • szczur internetowy
 • 02.12.2010 00:54

No to "genetyczni polscy antysemici" znowu pojawią się w "prasie międzynarodowej". Jak Israel Singer obiecał, to nie rzucał słów na wiatr. Oczywiście jakaś relacja, jakiegoś nikomu nieznanego człowieka, który już nie żyje (dziwne, że "Polityka" ujawniła sprawę tuż po jego śmierci, tak jakby na nią czekała, aby ten człowiek nie mógł się osobiście odnieść w mediach do sprawy). Teraz to już tylko temat będzie wałkowany na podstawie kilku zdań napisanych w jego książce. Oczywiście owej rzekomej mogiły też już nie będzie mógł wskazać i jeśli jej nie ma i nigdy nie było, to hucpiarze będą mogli powiedzieć, że "ostatni świadek już nie żyje i nie można jej zlokalizować". Szykuje się kolejna akcja typu "Jedwabne", na rzecz wydojenia z nas haraczu. Będzie ciekawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pink panther
 • pink panther
 • 02.12.2010 00:15

Pan Markiel pisze w stylu literackim o okropnych masakrach w maju roku 1942. Cała "relacja" jest szalenie emocjonalna i w zasadzie literacka a nie ma charakteru wspomnienia samego pana Markiela. Nie kwestionuję Jego tekstu. Mam tylko pytanie : KTO I GDZIE UKRYWAŁ TYCH OSIEMNAŚCIORO ŻYDÓW od 1 września 1939 r. do maja 1942 r. To jest 2 lata i 9 miesięcy W TYM 3 CIĘŻKIE ZIMY. Plus minus 1000 dni, w czasie których trzeba było 18 osób nakarmić i odziać. Pan Markiel NIE NAPISAŁ ABSOLUTNIE NIC na ten temat. Nie mogę więc uznać Jego "wspomnień" za wiarygodne. Poza tym powstaje kwestia: co robił Pan Markiel po IIWW? Szczególnie w latach 50-tych? Jacy żandarmi i jacy Niemcy brali udział w masakrze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.