Facebook Google+ Twitter

IPN szuka grobów Bojowego Oddziału Armii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-14 08:03

"Nasz Dziennik" pisze, że IPN poszukuje grobów pomordowanych żołnierzy Bojowego Oddziału Armii. Trudność tych prac polega na tym, że komuniści po wykonaniu wyroku śmierci zwykle zakopywali ciała w tajemnicy, nie zezwalając na pogrzeb. Szczątki czterech żołnierzy udało się zidentyfikować na cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

"Nasz Dziennik" pisze, że tworzenie grupy dywersyjnej o nazwie BOA Armia Krajowa rozpoczęła prawdopodobnie w grudniu 1944 roku na terenie Obwodu Wołkowyskiego. Terenem jej działania była Grodzieńszczyzna. Już w czerwcu 1945 roku żołnierze BOA, wspólnie z innymi oddziałami Kedywu - "Redutą" i "Wichrem", zlikwidowali 14 pracowników i współpracowników NKWD, a 10 kolejnych publicznie wychłostali.

Później oddział trafił do Koszalina. Po zakończeniu wojny prowadził walkę z "władzą ludową". "Nasz Dziennik" pisze, że działania operacyjne Urzędu Bezpieczeństwa, wsparte donosami agentów doprowadziły jednak do zatrzymania większości członków oddziału. Postawiono ich przed Wojskowym Sądem Rejonowym i zostali skazani w procesie pokazowym w Szczecinie w dniach 16-21 sierpnia 1948 roku na wieloletnie więzienie. Sześciu z nich wymierzono karę śmierci, z czego 5 wyroków wykonano.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.