Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22417 miejsce

IPN wraca do gry. Premiera planszówki "Obrony Lwowa' już w czerwcu

Obrona Lwowa byłą jednym z najbardziej heroicznych wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej. Instytut Pamięci Narodowej chce przybliżyć to wydarzenie nowemu pokoleniu dzięki nadchodzącej grze planszowej.

 / Fot. IPN"7. Obrona Lwowa" tak brzmi tytuł najnowszej gry spod znaku IPN. Premiera odbędzie się w czerwcu, a fani historycznych planszówek już zacierają ręce. Gra poza walorami historycznymi, ma także zapewniać ciekawą rozgrywkę, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

W pudełku poza instrukcją i opracowaniem historycznym w trzech językach (polskim, angielskim i ukraińskim) znajdziemy także planszę oraz zestaw żetonów. Gra przeznaczona będzie dla 2 graczy, którzy znajdą się po przeciwnej stronie barykady. Zapowiadane są 2 warianty rozgrywki - uproszczony i zaawansowany. W tym pierwszym, zadaniem dowódcy bolszewików będzie zdobycie Lwowa jedną ze swoich 10 jednostek (każda reprezentuje 1 pułk). Obrońca będzie dysponował 3 samolotami, za pomocą których będzie musiał powstrzymywać przeciwników. Pozorna dysproporcja sił jest równoważona przez dużą szybkość samolotów, które będą mogły wykonać, aż 3 ruchy na turę. Co ważne, nie będą one w stanie niszczyć jednostek przeciwnika, ale jedynie je spowalniać. Celem takiego zabiegu jest oddanie wrażenia nieuniknionej klęski, które towarzyszyło żołnierzom walczącym w obronie miasta. Obrońca wygrywa jeśli utrzyma się przez 8 tur.

Wersja zaawansowana wprowadza dodatkową jednostkę komisarza. Gracz dowodzący napastnikami ukrywa go na początku gry w jednym z pułków i stara się za wszelką cenę chronić. Rozbicie tego oddziału przez obrońców znacznie utrudni wrogowi natarcie.

Obecnie gra wciąż jest w fazie testów, prace trwają także nad udoskonaleniem szaty graficznej jednak data premiery raczej nie ulegnie zmianie.

Jest to pierwsza z gier trylogii lotniczej wydawanej przez IPN. Co ciekawe seria ta wydawana jest od tyłu więc w poprzednie tytuły - "303 - Bitwa o Anglię" i "111 - Alarm dla Warszawy" - są od dawna dostępne na rynku. Pierwszy przedstawia losy tytułowego Dywizjony 303, drugi natomiast druga pozwala się dowodzić 111 eskadrą myśliwską broniącą Warszawy przed nalotami Luftwaffe.

Czytaj także: Achaja - planszowa walka o władzę rozpocznie się już wkrótce


A co oznacza "7" w w tytule najnowszej gry? Jest to numer eskadry myśliwskiej, która wspomagała obronę Lwowa. Dzięki bohaterskiej postawie zarówno piechoty jak i pilotów wytrwale odpierających przeważające siły bolszewików, Warszawa zdobyła więcej czasu na przygotowanie obrony. To właśnie oni są w dużej mierze przyczynili się do "Cudu nad Wisłą", a co za tym idzie do powstrzymania ekspansji komunizmu na Europę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.