Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11781 miejsce

IPN zaprzecza, że Zbigniew Herbert współpracował z SB

Tygodnik "Wprost" donosi, że poeta Zbigniew Herbert był cennym informatorem peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa. Tygodnik dodaje, że autor "Pana Cogito" nigdy nie podpisał zobowiązania do współpracy.

Zbigniew Herbert – ceniony za swą tworczość i niezłomną postawę wobec komunistów. Tygodnik "Wprost" donosi, że poeta był rownież cennym informatorem peerelowskiej służby bezpieczeństwa. Miał informować SB przede wszystkim o środowisku polskiej emigracji w zachodniej Europie. Spotykał się z emigracyjną elitą, a później dzielił się swoją wiedzą z funkcjonariuszami peerelowskiej bezpieki. Robił to dlatego, żeby mieć paszport i możliwość poruszania się po Europie. Za informacje nie brał pieniędzy.

Herbert swobodnie rozmawiał z funkcjonariuszami SB. Jego oceny niektórych osób są ostre, czasem podszyte osobistymi urazami. O Jerzym Giedroyciu, redaktorze naczelnym paryskiej "Kultury", mówił, że jest człowiekiem zamkniętym, typem samotnika "o drewnianej twarzy". Dla Herberta była "to poza i rola wodza i w tym jest ukryta paranoja" – pisze "Wprost".

Kontakty Herberta z SB, jak pisze "Wprost", rozpoczęły się w 1967 roku i trwały prawie do końca 1970.
Tygodnik dodaje, że autor "Pana Cogito" nigdy nie podpisał zobowiązania do współpracy. Jednak z dokumentów IPN wynika, że miał świadomość, iż przekane przez niego informacje posłużą do rozpracowania środowisk polskiej emigracji. Informacje te, na antenie TVN24, zdementowała dr Małgorzata Ptasińska-Wójcik z IPN.

– Mam zaufanie do historyków Instytutu Pamięci Narodowej – tak skomentował sprawę współpracy poety z SB doradca prezesa IPN Antoni Dudek. Z ustaleń historyków IPN wynika, że Herbert nie był agentem, choć spotykał się z esbekami. Spytany, jak to się dzieje, że można wyciągać rozbieżne wnioski z akt SB, Dudek odparł, że to "kolejny przykład, iż nigdy nie będzie pełnej zgodności co do interpretacji akt SB".
"Każdy musi sam to rozstrzygać" – dodał.


źródło: Polskie Radio, Wprost, PAP
fot: www.zbigniew-herbert.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

wszyscy szukają taniej sensacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie! IPN zaprzecza, zresztą już w zeszłym roku wyjaśniono, że żadnej współpracy nie było. Aczkolwiek przy okazji tej sprawy, pierwszy raz poczułam że TE sprawy lustracyjne, dotyczą mnie bezpośrednio, bo aż mnie zamroziło na myśl, że Herbert - chyba jedyny, którego wiersze czytam może donosić. Od razu stwierdziłam że to nie możliwe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

IPN zaprzecza!!! Pani z IPN w TVN 24 stanowczo zaprzeczyła. Dokumenty Herberta od jakiegoś już czasu są jawne i nie ma mowy o współpracy - o wszelkich kontaktach ponadto informował znajomych. Troszkę bubel wyszedł z tej informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale bez przesady, to ikona Polski, a jego kontakty z SB były tak nikłe, że właściwie wynikające z codziennego życia. Może za niedługo będziemy ścigać ekspedientkę ze sklepu mięsnego bo esbekowi sprzedałą więcej mięsa??

Komentarz został ukrytyrozwiń

życie jest pełne niespodzianek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.