Facebook Google+ Twitter

IPN: Zarzuty dla funkcjonariuszy SB

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-05 14:05

Prokuratorzy IPN postawili zarzuty dwóm kolejnym byłym funkcjonariuszom SB, którzy zajmowali się osobą księdza Jerzego Popiełuszki.

Zarzuty odnoszą się do realizowanych przez nich działań wobec księdza, mających na celu jego "eliminację" jako duszpasterza środowisk związanych z opozycją demokratyczną. Polegały one między innymi na prowadzeniu postępowania karnego przeciwko duchownemu za czyny faktycznie niewypełniające znamion przestępstwa.

Oprócz tego, funkcjonariuszom zarzuca się branie udziału w związku, mającym na celu popełnienie przestępstw na szkodę księdza Jerzego Popiełuszki, funkcjonującym w strukturach MSW.

Działania funkcjonariuszy, którym przedstawiono zarzuty, stanowią zbrodnię komunistyczną w formie stosowania represji oraz naruszania podstawowych praw człowieka, jakimi są prawo do uczciwego procesu, a w szczególności prawo do obrony w postępowaniu karnym oraz prawo do wolności słowa i wyznania.

Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. Wobec drugiego - poręczenie majątkowe. Śledztweo jest kontynuowane, nie można więc wykluczyć, że zarzuty zostaną przedstawione kolejnym osobom.

Dwa tygodnie temu prokuratorzy IPN przedstawili zarzuty innemu z byłych funkcjonariuszy SB.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.