Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1744 miejsce

iPod Classic przeszedł do historii. Kultowy odtwarzacz Apple nie będzie już produkowany

9 września Apple ogłosił koniec produkcji iPoda Classic. Po 13 latach odtwarzacz muzyczny zniknie z rynku. To symboliczne wydarzenie we współczesnej historii nowych technologii.

 / Fot. materiały prasoweiPod pierwszej generacji został zaprezentowany przez Steve'a Jobsa 23 października 2001 r. Slogan reklamowy przemawiał wówczas do wyobraźni. Brzmiał on "1000 utworów w twojej kieszeni". Urządzenie miało 5 GB pamięci, wyświetlacz LCD i kosztowało 399 dolarów. Pół roku później firma wprowadziła na rynek model 10 GB.

W lipcu 2002 r. zaprezentowano iPoda drugiej generacji, a w kwietniu 2003 r. trzeciej generacji. W tym ostatnim umieszczono koło Touch Wheel, które służyło do nawigacji. Zmieniono je w czwartej edycji odtwarzacza na inne rozwiązanie Click Wheel z zaprezentowanego nieco wcześniej iPoda Mini. Urządzenie doczekało się jeszcze dwóch nowych wersji. iPoda Classic 6. generacji Steve Jobs pokazał 5 września 2007 r. Przez 7 lat odtwarzacz nie podlegał gruntownym zmianom.

Watch nową kategorią produktową Apple. Koncern pokazał własne zegarki


 / Fot. materiały prasoweiPod był początkiem nowej ery nie tylko w przemyśle technologicznym, ale i branży muzycznej. Prezentacja produktu była preludium do tego co nastąpiło później. 28 kwietnia 2003 roku Apple otworzył iTunes Store, największy sklep muzyczny w historii, w którym już za 1 dolara można kupić utwór ulubionego wykonawcy. Przez 10 lat, do lutego 2013 r. użytkownicy kupili 25 miliardów piosenek. „Ze średnią wynoszącą ponad 15 000 pobrań utworów muzycznych na minutę, iTunes Store pozwala miłośnikom muzyki docierać do ich ulubionych wykonawców, zarówno tych najpopularniejszych, jak Adele czy Coldplay, jak i nowych, jak The Lumineers — i to na skalę, jakiej nie można było sobie wcześniej nawet wyobrazić” - mówił wówczas Eddy Cue, wiceprezes Apple.

Nowe iPhone'y zaprezentowane. iPhone 6 i 6 Plus trafią na rynek 19 września


Nie wiadomo dokładnie ile egzemplarzy sprzedał Apple, ale sprzedaż wszystkich odtwarzaczy w różnych wersjach można liczyć ostrożnie w kilkuset milionach sztuk, a są to mało odważne szacunki. Obecnie w sprzedaży znajdują się jeszcze 3 modele: iPod shuffle, iPod nano i iPod touch, jednak to Classic był odtwarzaczem-symbolem, uwielbianym przez użytkowników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.