Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7718 miejsce

Iracki uran w rękach dżihadystów. Agencja Energii Atomowej: nie ma zagrożenia

Z uniwersytetu w Mosulu zniknęło ok. 40 kg materiałów jądrowych. Władze Iraku przesłały prośbę o pomoc do ONZ w obawie przed atomowymi terrorystami. Amerykańscy eksperci twierdzą, że nie ma większego zagrożenia dla światowego bezpieczeństwa.

 / Fot. See page for author [Public domain], via Wikimedia CommonsZ Uniwersytetu w Mosulu zniknęło ok. 40 kg materiałów jądrowych zawierających uran. Wszystko było tam przechowywane dla celów naukowych. Władze Iraku wystosowały apel do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W swoim piśmie proszą o pomoc, by "przeciwdziałać groźbie ich użycia przez terrorystów w Iraku i za granicą". List został przekazany przez ambasadora Iraku przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Mohameda Alego Alhakimiego, na ręce sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona w dniu 8 lipca. Dziennikarze Agencji Reutersa dowiedzieli się o tej korespondencji wczoraj.

List utrzymany jest w tonacji alarmującej: "Grupy terrorystyczne przejęły kontrolę nad materiałami jądrowymi", które "mogą zostać użyte do produkcji broni masowego rażenia." Jak powiedział ambasador Alhakim: "Te materiały jądrowe, pomimo ich ograniczonej ilości, mogą posłużyć grupom terrorystycznym, które dysponują wymaganą wiedzą, aby użyć ich oddzielnie lub w kombinacji z innymi materiałami w swoich aktach terrorystycznych." Ostrzega, że mogło już dojść do przemytu łupu poza granice Iraku.

Źródło na które powołuje się Reuters, zauważa ze znajomością rzeczy, że materiały jakie zginęły z irackiego uniwersytetu nie są wzbogaconym uranem, a przynajmniej jest to bardzo mało prawdopodobne. Trudno zatem uwierzyć, aby wykradzione związki pierwiastka mogły umożliwić produkcję broni. Podobnie uważają eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA -International Atomic Energy Agency), którzy zapewniają, że monitorują sytuację i pozostają w kontakcie z władzami Iraku.

Według informacji posiadanych przez media, za kradzież materiałów jądrowych odpowiada Państwo Islamskie. Wywodząca się z Al-Kaidy sunnicka organizacja terrorystyczna pozostaje w pewnym konflikcie ze swoją organizacyjną macierzą. Jest zarazem samozwańczym kalifatem na ziemiach Iraku i Syrii. Reżim polityczno-religijny Państwa Islamskiego to typowa realizacja państwowości według porywu ugrupowania dżihadystów, nazywanych wcześniej skrajnie radykalną opozycją.

źródło: Reuters

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.