Facebook Google+ Twitter

Irak: atak na pielgrzymów zapowiedzią serii zamachów?

W poniedziałek doszło w Bagdadzie do samobójczego ataku wymierzonego w szyitów. Sprawcą była kobieta, której udało się, pomimo wzmocnionej ochrony, przedostać w pobliże pielgrzymów zmierzających do Karbali.

Według cytowanych przez Al-Dżazirę doniesień irackiej policji, zginęły 54 osoby (w tym 18 kobiet i 12 dzieci), a 117 zostało rannych. Poszkodowani to przede wszystkim szyiccy pielgrzymi, w pobliże których udało się przedostać kobiecie ukrywającej pod ubraniem materiały wybuchowe, zdetonowane później w kolejce do namiotu służącego jako miejsce odpoczynku.

Poszkodowanych w wyniku wybuchu, zanim pojawiły się karetki, do szpitali rozwoziły prywatne samochody. Świadkowie mówili później o dziesiątkach rannych leżących na ziemi i błagających o pomoc.

Jeden z irackich generałów, komentując udany, pomimo wzmocnionej ochrony, zamach, przyznał, że typ materiałów wybuchowych używanych coraz częściej przez terrorystów jest nie
do wykrycia przez urządzenia stosowane przez irackie służby.

Karbala / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kerbela_Hussein_Moschee.jpgPielgrzymi szyiccy zmierzają do Karbali, aby upamiętnić męczeńską śmierć wnuka proroka Mahometa, imama Husajna. Kulminacja obchodów będzie miała miejsce 5 lutego, kiedy zakończy się czterdziestodniowy okres żałoby, rozpoczęty widowiskowym świętem aszury, najważniejszym w kalendarzu szyickim. Pielgrzymom, których dotknął atak, do celu pozostało jeszcze około 110 kilometrów.

Przeprowadzane przez sunnickich terrorystów zamachy na stanowiących większość w Iraku szyitów w ostatnich latach nasilają się, szczególnie w okresie ważnych świąt. Dzieje się tak między innymi dlatego, że sunnici, stanowiący mniejszość, za czasów Saddama Husajna cieszyli się większymi względami, jako tworzący trzon aparatu władzy dyktatora. Po wojnie mają poczucie odsunięcia od wpływu na losy kraju.

Bezpośredniego źródła zamachów można się doszukiwać, oprócz w nasilających się antagonizmach szyicko-sunnickich, także w mających odbyć się w marcu wyborach do parlamentu. Około pięciuset potencjalnych kandydatów, jako byłych współpracowników partii Ba’as, zostało ostatnio pozbawionych możliwości starania się o mandat. Sunnici odebrali to jako atak na własnych reprezentantów, chociaż wśród wykluczonych mają znajdować się przedstawiciele obu głównych odłamów islamu.

Do zamachów doszło w czasie, gdy władze irackie opublikowały dane statystyczne o zamachach na terytorium Iraku. Wynika z nich, że w styczniu, pomimo zbliżających się wyborów, ich liczba nie zwiększyła się w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku, a zmniejszyła się o połowę w porównaniu z grudniem. Spadek liczby zamachów i ich ofiar, czy nawet utrzymanie ich na podobnym poziomie pomimo napiętej sytuacji, może być postrzegany jako sukces polityki bezpieczeństwa prowadzonej przez władze. Z drugiej strony, nagły spadek liczby zamachów może być jedynie oznaką mobilizacji przed ewentualną eskalacją przemocy, do której może nastąpić w okresie bezpośrednio poprzedzającym wybory.

BBC News
alJazeera.net
DarAlHayat.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przeczytałem z zainteresowaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

kolejny zamach na pielgrzymów - http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_depth/8495100.stm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.