Facebook Google+ Twitter

Irak: Co najmniej 38 osób zginęło w wyniku wybuchu samochodu-pułapki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-07 20:03

Wzrosła liczba zabitych w zamachu w północnym Iraku. W wybuchu samochodu-pułapki przed szyickim meczetem zginęło co najmniej 38 osób, a prawie setka została rannych. Samochód eksplodował, gdy wierni zaczęli wychodzić ze świątyni.

Do ataku doszło w wiosce Shreikhan w pobliżu Mosulu, 400 kilometrów na północ od Bagdadu. Wielu pielgrzymów zgromadziło się tu w drodze do Karbali, gdzie obchodzone są uroczystości religijne związane z narodzinami ostatniego szyickiego imama - Muhammada al-Mahdiego. Większość ofiar zamachu to Turkmeni i szyici.

Władze poprosiły mieszkańców o oddawanie krwi, a pracowników budowlanych, którzy mają dostęp do specjalistycznych pojazdów, o pomoc w usuwaniu gruzu. Pod gruzami wciąż mogą znajdować się uwięzieni ludzie.

Obchody narodzin Muhammada al-Mahdiego były już wcześniej zakłócane przez zamachy terrorystyczne. Nie widać, aby konflikt pomiędzy szyitami a sunnitami w Iraku, miał wkrótce osłabnąć.

Szyici wierzą, że urodzony w 869 roku (około 29 lipca) ostatni, dwunasty imam Muhammed al-Mahdi - nie umarł, lecz został schowany przez Boga. Razem z Jezusem Chrystusem "Ukryty Imam" ma kiedyś powrócić na Ziemię, by zaprowadzić pokój i sprawiedliwość na świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.