Facebook Google+ Twitter

Irak: Co najmniej 46 zabitych w serii zamachów bombowych

W centrum Iraku równolegle doszło do serii ataków terrorystycznych. Pierwszy miał miejsce na pogrzebie prorządowego milicjanta, w międzyczasie w Bagdadzie eksplodowało siedem samochodów pułapek.

 / Fot. EPA/MOHAMMED JALILTerrorysta-samobójca wysadził się po wejściu do namiotu, w którym żałobnicy opłakiwali zabitego dwa dni wcześniej funkcjonariusza sił rządowych. Na miejscu zginęło, według wstępnych szacunków, 18 osób. Eksplozje w Bagdadzie nastąpiły w odstępie kilkuminutowym w dzielnicach szyickich, ale również tych o mieszanym składzie wyznaniowym. Wybuchy samochodów-pułapek pochłonęły co najmniej 38 ofiar.

Przemoc na tle wyznaniowym jest zjawiskiem narastającym w Iraku. Równolegle na zachodzie kraju w prowincji Anbar, wciąż trwają walki pomiędzy siłami rządowymi, a bojówkami Al-Kaidy o kontrolę nad Faludżą i Ramadi. Zgodnie z raportem Organizacji Narodów Zjednoczonych rok 2013 był pod względem ofiar zamachów terrorystycznych najbardziej krwawym od 2008 r. Według szacunków organizacji w zamachach zginęło prawie 8 tys. osób, głównie ludności cywilnej. Komentatorzy prognozują, że aktualna sytuacja może zmierzać w kierunku wybuchu wojny domowej na tle wyznaniowym. Konflikty pomiędzy szyitami i sunnitami stopniowo nasilają się, od momentu opuszczenia Iraku przez wojska amerykańskie w grudniu 2011 r.

Odłamy muzułmańskie stanowią 94 proc. populacji kraju, w tym szyici 60-65 proc., sunnici 32-37 proc. Ugrupowania dzielą przede wszystkim zaszłości historyczne i różnice w podejściu do interpretacji tradycji prawnej.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.