Facebook Google+ Twitter

Irak stracił 2300 Humvee w Mosulu

Irak stracił 2.300 pojazdów opancerzonych, gdy grupy islamskiego państwa najechały na północy kraju na miasto Mosul, powiedział premier Haider al-Abadi.

premier Iraku Haider al-Abadi mówi w Waszyngtonie, 16 kwietnia 2015 / Fot. AFP / AFP

Irak stracił 2.300 pojazdów opancerzonych, gdy grupy islamskiego państwa najechały na północy kraju na miasto Mosul, powiedział premier Haider al-Abadi.
"Po upadku Mosulu, straciliśmy dużo broni," mówił Abadi w wywiadzie dla państwowej telewizji Iraqiya. "Straciliśmy 2300 Humvees w Mosulu ."
Chociaż dokładna cena pojazdów zależy od sposobu ich opancerzenia i wyposażenia, jest to wyraźnie bardzo kosztowna strata.
W ubiegłym roku Departament Stanu zatwierdził ewentualną sprzedaż do Iraku 1000 Humvees o zwiększonym uzbrojeniu, w karabiny maszynowe, wyrzutnie granatów, które oszacowano na 579.000.000 dolarów.
Starcia rozpoczęły się w Mosulu, w drugim miaście Iraku, w dniu 9 czerwca 2014 roku, gdzie siły irackie utraciły go następnego dnia na rzecz IS.
Bojownicy zyskali dużo broni, amunicji i innego sprzętu, kiedy wiele irackich dywizji rozpadło się na północy kraju, porzucając broń i sprzęt w pośpiesznej ucieczce.
IS wykorzystuje przechwycone Humvees, które zostały dostarczone do Iraku przez Stany Zjednoczone, w kolejnych walkach, niektóre nawet załadowane materiałami wybuchowymi do samobójczych zamachów bombowych.


źródło - strona autora crusader.besaba.com / uk.news.yahoo.com

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: islam


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.