Facebook Google+ Twitter

Irakijczycy wybierają lokalne władze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-31 09:45

Mieszkańcy Iraku głosują w pierwszych od czterech lat wyborach. Wybierają przedstawicieli do rad prowincji. Do głosowania jest uprawnionych około piętnastu milionów osób.

To jedno z najważniejszych wydarzeń w Iraku od czasu obalenia Saddama Husajna. W tym wciąż niebezpiecznym kraju sukcesem jest już to, że udało się w ogóle zorganizować głosowanie. Po raz pierwszy od czasu amerykańskiej inwazji w głosowaniu wezmą udział sunnici, którzy zbojkotowali poprzednie wybory sprzed czterech lat.

Mieszkający w Polsce Irakijczyk, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim Hatif Dżanabi podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że dzisiejsze głosowanie jest również testem popularności rządzącej Irakiem koalicji religijnych partii szyickich.

"Te wybory dadzą odpowiedź, kto cieszy się uznaniem społeczeństwa i kto tak naprawdę powinien Irakiem rządzić" - dodał Dżanabi.

Irakijczycy wybierają rady 14 spośród 18 prowincji. O 440 miejsc ubiega się ponad 14 tysięcy kandydatów. Głosowaniu towarzyszą nadzwyczajne środki ostrożności. Policjanci i żołnierze szli do urn już we środę, aby dzisiaj wybory mogła zabezpieczać jak największa liczba funkcjonariuszy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.