Facebook Google+ Twitter

Iran: Aresztowano kilkunastu polityków popierających Mousawiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-14 10:16

W Iranie aresztowano kilkunastu liderów opozycyjnych partii popierających Mira Husejna Mousawiego. Po ogłoszeniu wyników wyborów w Teherenie doszło do gwałtownych zamieszek. Na ulicę wyszli zwolennicy Mira Husejna Mousawiego, który przegrał z urzędującym prezydentem. Według oficjalnych danych, Mousawi otrzymał w głosowaniu 34 procent głosów, Ahmadineżad ponad 62 procent.

Do aresztu trafili liderzy Islamskiego Frontu Uczestnictwa i Islamskiej Organizacji Rewolucyjnej Mudżahedinów. Zwolennicy opozycji uważają, że wyniki wyborów zostały sfałszowane. Dlatego kilka tysięcy ludzi wyszło wczoraj na ulice miasta. Doszło do zamieszek. Kilka osób zostało rannych, wielu demonstrantów aresztowano.

Wieczorem, w regionach popierających Mira Husejna Mousawiego, przestały działać telefony komórkowe. Władze oskarżyły media zachodnie o obrażanie Irańczyków i zagroziły, że reporterom relacjonującym zamieszki odbiorą kamery i aparaty. Zapowiedziały, że nie przedłużą im też akredytacji dziennikarskich.

Prezydent Ahmadineżad stwierdził, że głosowanie było wolne i okazało się zwycięstwem. - Irańczycy zainspirowali inne narody i zawiedli wrogów - mówił w wystąpieniu telewizyjnym. Zwycięstwa pogratulowały mu Syria i palestyński Hamas.

Zdjęcia i filmy z wydarzeń udostępnił m.in. NYT.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.