Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Iran. Kontrowersyjny wywiad skazanej na ukamieniowanie

glinska.kamila@gmail.com
[email protected]
Amnesty International krytykuje występ w telewizji Sakineh Mohammadi Ashtiani, która przyznała, że wiedziała o planach zabicia jej męża. Podejrzewa się, że skazana została do tego zmuszona przez władze państwowe.

Międzynarodowa organizacja praw człowieka oskarżyła irańskie władze o przymuszenie 43-letniej Sakineh Mohammadi Ashtiani skazanej na śmierć przez ukamienowanie do udzielenia wywiadu publicznej telewizji, w którym przyznała, że wiedziała o spisku dotyczącym zabicia jej męża, ale nie brała wtedy tego na poważnie.

"Wyznania w telewizji były wielokrotnie używane przez władze do oskarżania osób w areszcie" - twierdzi Amnesty International, o czym informuje CNN. "Wielu z więźniów wycofywało je później przyznając, że byli do tego zmuszani, nierzadko pod wpływem tortur".

Obrońca kobiety, Mohammad Mostafaei, powiedział, że jego klientka udzieliła tego wywiadu, żeby "ocalić swoje życie". W tym samym wywiadzie Ashtiani oskarżyła adwokata o to, że upublicznia jej sprawę bez jej zgody i stwierdziła, że nigdy nie spotkała się z nim w cztery oczy.

"Telewizja w Iranie jest całkowicie pod kontrolą agencji wywiadu" - tłumaczy Mostafaei w CNN. "Celem tego programu było określenie charakteru zabójstwa. Wykorzystując kłamstwa, w tym ludzkie 'wyznania' dochodzi do usprawiedliwiania nielegalnych działań rządu. Tak też stało się w tym przypadku. Życie Sakineh Mohammadi jest teraz w rękach potężnych ludzi w Iranie.

Wcześniej prezydent Brazylii, Luiz Inácio Lula da Silva, zaoferował azyl dla Ashtiani, ale Iran odrzucił tę propozycję. Ambasador Iranu w Brazylii, Mohsen Shaterzadeh, w programie telewizyjnym w Brazylii powiedział, że brazylijskie władze nigdy formalnie nie zwróciły się do rządu Iranu w tej sprawie. Dodał, że jest to wewnętrzy problem Iranu i żadne inne państwo nie powinno byc zaangażowane w przebieg procesu.

W czwartek 22-letni syn Ashtiani skierował list do ONZ, w którym prosi o wszczęcie śledztwa w sprawie jego matki - "To, co nasza mama mówi jest nie do przyjęcia, bo jest ona uwięziona i stoi twarzą w twarz z koszmarem jakim jest ukamienowanie, które może nastąpić w każdej chwili", podaje CNN. "Sprawa śmierci ojca została zamknięta jakiś czas temu. Jak to możliwe, że nagle została ona wznowiona, a o wszystko oskarżona jest nasza mama?" - pisze syn skazanej.

Iran jest głuchy na jakiekolwiek protesty. Nie obchodzi go zdanie nawet Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. "Sprawiedliwość musi być górą" - odpowiedział ajatollah Sadeq Larijani, szef irańskiego sądownictwa. Władze w Teheranie w ogóle nie podają do publicznej wiadomości informacji o wykonanych egzekucjach.

Sekretarz Stanu USA, Hilary Clinton wspomniała o sprawie Ashtiani w deklaracji z 10 sierpnia. Namawia w niej władze Iranu, aby przestrzegały podstawowych praw i wolności swoich obywateli.

Skazana za cudzołóstwo Sakineh Mohammadi Ashtiani jest matką dwójki dzieci. W areszcie siedzi od maja 2006 roku. Skazano ją na 99 batów. Rok później oskarżono ją o zamordowanie męża. Zarzuty wycofano, ale sędzia bez dowodów skazał ją na śmierć za cudzołóstwo. 4 sierpnia kara śmierci przez ukamienowanie została zmieniona na powieszenie. Wciąż nie ma dowodów na to, jakoby kobieta dopuściła się "niedozwolonych stosunków".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto