Facebook Google+ Twitter

Iran ogłosił produkcję wojskowego samolotu bezzałogowego

Irańskie media poinformowały w sobotę o wyprodukowaniu nowoczesnego samolotu bezzałogowego z przeznaczeniem dla wojska. Konstrukcja nosi nazwę Szaparak (Motyl).

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Cpl. Paul Leicht/Public DomainNowy irański produkt może działać w promieniu 50 km od swojej bazy i osiągnąć pułap 5 tys. metrów. Czas przeznaczony na użytkowanie Szarapaka sięga trzech i pół godziny, zaś jego ładowność nie przekracza 8 kilogramów.

Reza Danandeh Hakamabad, inżynier zaangażowany w realizację projektu poinformował w lokalnych mediach, że jednostka wyposażona jest w trzy kamery przesyłające obraz wysokiej jakości do swojej bazy. Hakamabad dodał, że samolot oprócz użytku dla celów wojskowych może spełniać zadania dla straży granicznej, monitoringu lasów, dróg i rurociągów.

W poprzednich latach Iran ogłaszał produkcję różnych typów bezzałogowych samolotów, głównie warianty modelu Ababil. Od 2009 roku producenci utrzymują, że ich samoloty są zaawansowane technologicznie na tyle, że nie są wykrywalne dla radarów.

Irańskie autorytety informują niemal każdego dnia o kolejnym osiągnięciu producentów, które wzbogaca arsenał sił lądowych, wodnych i powietrznych. The "Jerusalem Post" przypomina, że w grudniu 2011 roku Iran wszedł w posiadanie amerykańskiego RQ-170 Sentinel (Wartownik). Irańskie władze opublikowały zdjęcia przechwyconego amerykańskiego bezzałogowego aparatu latającego (UAV - Unmanned Aerial Vehicle). Materiały ukazywały maszynę w niemal idealnym stanie, która została według rządu w Teheranie zestrzelona. Amerykanie poprosili o zwrot swojej maszyny, jednak ich wniosek okazał się jak dotąd bezskuteczny. Izraelskie media zwracają uwagę, że irańska produkcja jest prawdopodobnie wzorowana na konstrukcji wyprodukowanej przez Stany Zjednoczone.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 19.03.2012 03:59

szkoda,że ma taki mały zasięg i udźwig,może następne modele dolecą do Tel Awiw z bombą atomową.

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 18.03.2012 22:26

no i?
pada monopol usa na zabijanie również w tej dziedzinie?
to raczej nie Iran szykuje się do uderzenia z Białorusi na Polskę, a nasze F-16 z Izraela na Iran

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.