Facebook Google+ Twitter

Iran. Opozycja starła się z policją po pogrzebie ajatollaha Montazeriego

Po pogrzebie ajatollaha Hosejna Alego Montazeriego, w Kom, w środkowym Iranie doszło dziś do starć opozycji i sił rządowych - informuje rp.pl.

Opozycjoniści wygłaszali antyrządowe postulaty i rzucali kamieniami. Spotkało się to z ostrą reakcją sił bezpieczeństwa rozstawionych w mieście.

Wszystkie informacje napływające z Kom pochodzą ze źródeł opozycyjnych, gdyż irańskie władze nie wpuściły na uroczystości pogrzebowe zagranicznych dziennikarzy.

Hosejn Ali Montazeri był najbliższym współpracownikiem ajatollaha Chomeiniego, przywódcy rewolucji islamskiej z 1979 roku. Chomeini namszczył nawet Montazeriego na swojego następcę. Jednak w 1988 r., gdy Montazeri potępił łamiące prawa człowieka działania rządu, Chomeini swoją decyzję odwołał. Oficjalnym duchowym przywódcą Iranu został ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei.

Za jawne krytykowanie duchownych władz Iranu, Montazeri został w 1997 r. ukarany aresztem domowym. Ze względu na zły stan zdrowia w 2003 r. został uwolniony. Po wyjściu podpisał protest domagający się przestrzegania prawa do krytykowania władzy państwowej przez Irakijczyków.

Źródła:
Rzeczpospolita
rp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.