Facebook Google+ Twitter

Iran - sąd na bahaitami w Teheranie 18 sierpnia

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-08-16 18:06

Siedmiorgu przetrzymywanym od roku w więzieniu Evin bahaitom wyznaczono datę procesu na wtorek, mimo tego, że jeden z ich obrońcow sam znajduje się w więzieniu, a drugi obrońca Shirin Ebadi, przebywa poza krajem w obawie o swoje życie.

Ponadto wysiłki związane z tym, aby przetrzymywani zostali zwolnieni za kaucją, nie przyniosły pozytywnych rezultatów. Śledztwo przeciwko nim zostało zamknięte wiele miesięcy temu, ale pozostają uwięzieni bez dostępu do obrońców oraz z minimalnym kontaktem ze swoimi rodzinami – pozwolono im na to dopiero pięć miesięcy po ich aresztowaniu, kiedy wreszcie uwolniono ich z pojedynczych cel.Niedawno władze wysłały do pana Abdolfattaha Soltaniego (z datą 15 lipca 2009), głównego obrońcy reprezentującego siedmioro uwięzionych bahaitów, obecnie również przetrzymywanego w więzieniu Evin, zawiadomienie, że wyznaczają 18 sierpnia godz. 9 rano jako termin procesu siedmiorga bahaitów w oddziale 28 Sądu Rewolucyjnego w Teheranie. Jest to ten sam sąd, w którym odbył się proces irańsko-amerykańskiej dziennikarki Roxany Saberi.

Pan Soltani jest znanym prawnikiem do spraw łamania praw człowieka i szefem Centrum Obrońców Praw Człowieka w Teheranie. Zostało ono założone przez laureatkę nagrody Nobla – pani Shirin Ebadi, a prawnicy tam działający podjęli się obrony siedmiorga bahaitów.
Przetrzymywanymi od 14 maja 2008 roku są pani Fariba Kamalabadi, pan Jamaloddin Khanjani, pan Afif Naemi, pan Saeid Rezaie, pan Behrouz Tavakkoli oraz pan Vahid Tizfam. Siódma osoba – pani Mahvash Sabet – została uwięziona 5 marca 2008r.

Osoby te nie zostały oficjalnie oskarżone, ale zarzucono im ‘szpiegowanie na rzecz Izraela’ (ponieważ komunikują się ze Światowym Centrum Bahaickim, który ma swoją siedzibę na Górze Karmel w Hajfie w Izraelu od 1860 roku), ‘obrażanie religijnych świętości’ (ponieważ są bahaitami, stanowią największą nie-islamską mniejszość religijną w Iranie) oraz ‘propagandę przeciwko Republice Islamskiej’ (byli członkami ‘Yaran’ – znaczy w jęz. perskim ‘przyjaciele’ – rady, o której władze Iranu wiedziały od lat, a która zajmowała się sprawami 300-tysięcznej wspólnoty). Siedmiomiesięczne intensywne śledztwo przyniosło właśnie takie rezultaty.

Osoby te zrezygnowały z roli koordynatora bahaickiej wspólnoty tak, aby nie dawać dalszych pretekstów władzom do oskarżeń. Nie zrezygnowały tylko z jednego: wyznawania religii baha`i. Teraz po roku władze powiedziały ich rodzinom, że mogą być oskarżeni o ‘mofsede fel-Arz’: “szerzenie korupcji na Ziemi”. To oskarżenie było podstawą do wykonania egzekucji na bahaitach zaraz po rewolucji islamskiej 1979 roku.

Więcej na temat wiary baha'i na stronie.

Autor: Kushtar Mamytaliev
Tekst po raz pierwszy ukazał się na stronie bahaizm.blogspot.com

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: bahaizm Bahai


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

The trial of seven Baha'i leaders imprisoned in Iran has been postponed until 18 October, the Baha'i International Community learned today.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.