Facebook Google+ Twitter

Iran: skazani na śmierć za protest w sprawie wyników wyborów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-11 13:38

Trzy osoby, zatrzymane przez policję podczas czerwcowych protestów przeciwko wynikom wyborów prezydenckich w Iranie, zostały skazane na karę śmierci.

Protesty na ulicach Teheranu po wynikach wyborów prezydenckich z czerwca tego roku, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Iranian_presidential_election_2009_protests_Canada3.JPG / Fot. Wikimedia CommonsWedług irańskiej agencji informacyjnej Isna, decyzją sądu niższej instancji trzy osoby, zatrzymane podczas czerwcowych manifestacji przeciwko wynikom wyborów prezydenckich w Iranie zostały skazane na karę śmierci. Wyrok nie jest prawomocny i musi zostać potwierdzony przez sąd wyższej instancji. Nie są znane również personalia skazanych.

Informację tę potwierdził jeden z urzędników irańskiego ministerstwa sprawiedliwości, Zahed Bashiri Rad. „Troje ludzi, którym udowodniono udział w powyborczych zamieszkach zostało skazanych na śmierć” powiedział Bashiri Rad.

Zahed Bashiri Rad dodał, że dwoje skazanych, o inicjałach „MZ” i „AP”, zostało skazanych również za związki ze „Zgromadzeniem Królestwa Iranu”, monarchistycznej grupy, której działalność została zakazana przez irańskie władze. Bashiri Rad podkreślił jednocześnie, że skazani nie mieli żadnych związków z grupami mudżahedinów.

Wyroki w tej sprawie potępiła londyńska grupa Amnesty International, określając je jako „kpinę z wymiaru sprawiedliwości”.

Protesty w Iranie wybuchły na początku czerwca, po tym jak zwycięstwo w wyborach prezydenckich ogłosił M. Ahmadineżad. Opozycja zarzuciła mu fałszerstwo wyników. W wyniku rozruchów co najmniej 30 protestujących zostało zabitych, a kilka tysięcy trafiło do aresztów. Około 200 osób przebywa tam nadal oczekując na wyroki sądów.

Źródło: news.bbc.co.uk" rel="external">http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8300742.stm
news.bbc.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.